Ako si vybrať objektív

Vyberáte objektív a strácate sa v parametroch? Poďme sa dozvedieť všetko, čo je kľúčové pre výber správneho objektívu.

Ako si vybrať objektív: Základný sprievodca výberom

To, ako kvalitnú snímku zhotovíte, závisí do veľkej miery od zvoleného objektívu. Ako teda vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám?

Hneď na úvod by sme chceli uviesť na pravú mieru, že neexistuje žiadny univerzálny objektív. Vždy záleží na tom, čo plánujete s objektívom robiť a aké sú vaše požiadavky. Iný objektív budete potrebovať, keď budete natáčať prezentačné videá, a iný objektív, keď sa vydáte na dráhu profesionálneho fotografa domácich zvierat.

Na aké parametre by ste sa mali zamerať pri výbere objektívu?

Čo teda musíte zohľadniť pri výbere objektívu? Či už hľadáte návod na výber objektívu Canon, Panasonic alebo dokonca Sigma, pravidlá sú v podstate rovnaké. Vždy by ste mali brať do úvahy nasledujúce parametre:

Ohnisková vzdialenosť

Prvá vec, na ktorú by ste mali pri výbere objektívu myslieť, je ohnisková vzdialenosť. Objektívy sa potom delia na objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a objektívy so zoomom alebo objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou.

Ohnisková vzdialenosť sa udáva v milimetroch a označuje vzdialenosť medzi optickým stredom objektívu a snímačom fotoaparátu. Krátka ohnisková vzdialenosť (napríklad 24 mm) poskytuje širší rozsah a umožňuje zachytiť scény s veľkým rozsahom, zatiaľ čo dlhšia ohnisková vzdialenosť (napríklad 300 mm) poskytuje väčšie priblíženie a umožňuje zaznamenať objekty vo väčších vzdialenostiach.

Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou majú jednoduchšiu konštrukciu, takže sa s nimi môže menej pokaziť, jednoducho povedané, bývajú kvalitnejšie a s lepšou svetelnosťou. Že ste si vybrali a nemusíte čítať ďalej? Bohužiaľ, každá výhoda je vykúpená negatívom, v tomto prípade menšou citlivosťou. Na druhej strane zoomy ponúkajú výhodu v tom, že môžete vymeniť niekoľko pevných objektívov naraz a pri cestovaní sa toľko nehýbu.

Podľa ohniskovej vzdialenosti sa objektívy delia nasledovne:

- Rybie oko (približne 8 - 15 mm): Extrémne širokouhlé objektívy, ktoré zámerne skresľujú perspektívu

- Ultraširokouhlé (približne 14-24 mm): Používajú sa na fotografovanie krajiny, architektúry a interiérov.

- Širokouhlé (približne 24-35 mm): Použiteľné na krajiny, architektúru a reportáže.

- Stredné ohnisko (35-100 mm): Na prírodné pohľady a portréty.

- Normálne (základné) objektívy (50 mm): Zodpovedajú zornému uhlu ľudského oka.

- Teleobjektívy (100-300 mm): Vhodné na portrét, reportáž alebo krajinu.

Objektívy sa používajú pre objektívy so širokým rozsahom šošoviek, napr

Ďalším faktorom, ktorý by ste mali zvážiť, je svetelnosť objektívu, t. j. schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Konkrétne ide o pomer priemeru clony objektívu k ohniskovej vzdialenosti. Hodnota clony ovplyvňuje aj hĺbku ostrosti. Na malú hĺbku ostrosti (rozostrené pozadie) potrebujete svetelný objektív, na veľkú hĺbku ostrosti si vystačíte s menšou clonou.

Svetelnosť sa označuje písmenom f a číselnou hodnotou. Objektívy s nižším číslom (napr. f/1,4) prepúšťajú viac svetla ako objektívy s vyšším číslom (napr. f/4). Vo všeobecnosti majú objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou lepšiu svetelnosť ako objektívy so zoomom.

V preklade to znamená, že čím nižšie číslo, tým kratší čas je potrebný na expozíciu a tým menšie je riziko, že obraz bude rozostrený. Ak chcete fotografovať alebo snímať za slabého osvetlenia, nezaobídete sa bez objektívu s dobrou svetelnosťou.

Stabilizácia obrazu

Ak nebudete neustále používať statív, oceníte možnosť zapnúť stabilizáciu obrazu, ktorá kompenzuje drobné pohyby rúk. Stabilizácia obrazu sa hodí napríklad pri dlhých ohniskových vzdialenostiach, keď musíte používať dlhšie časy uzávierky a je väčšia pravdepodobnosť rozmazania obrazu, a to pri fotografovaní aj natáčaní videa. Samozrejme, plne nenahradí statív, ale aj tak veľmi pomôže pri eliminácii chvenia. Nevýhodou stabilizácie je, že si za ňu priplatíte a objektívy sú tiež ťažšie.

Kompatibilita fotoaparátov

Už máte jasnú predstavu o tom, čo potrebujete v základnom fotoaparáte. Teraz si ešte musíte vybrať objektív, ktorý bude kompatibilný s telom fotoaparátu.

Existujú objektívy pre full frame aj Super35 alebo APS-C snímače. Hlavným rozdielom je fyzická veľkosť obrazového snímača. Objektívy s plným rámčekom (full frame) možno používať na snímačoch APS-C, ale v porovnaní s full frame dôjde k zmene zorného uhla, konkrétne táto zmena zodpovedá ohniskovej vzdialenosti vynásobenej koeficientom 1,6. A čo tým myslíte? Napríklad takýto objektív s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm sa bude správať ako 80 mm objektív. Ak by ste použili objektív z APS-C na full frame, nevykreslili by ste celú plochu snímača a na záberoch by ste mali čierne okraje alebo v horšom prípade len kruh uprostred čierneho políčka.

Aby to nebolo úplne jednoduché, rôzne značky používajú rôzne bajonety (systém pripevnenia objektívu k telu). Značky, ktoré vyrábajú fotoaparáty a objektívy (Sony, Canon, Nikon...), majú špecifické bajonety. Výrobcovia objektívov (napr. Sigma) potom vyrábajú objektívy v niekoľkých variantoch, aby boli kompatibilné s bajonetmi výrobcov fotoaparátov. Preto si dobre prečítajte popisy produktov, ktoré tieto informácie vždy obsahujú.