Ako si vybrať statív | SYNTEX.SK

Ako si vybrať statív: základné kritériá výberu

Každý fotograf a kameraman vie, že váš najlepší priateľ nie je štvornohý, ale trojnohý. So statívom minimalizujete otrasy a dosiahnete stabilný a plynulý obraz. Ako si však vybrať ideálny statív pre svoje potreby?

Ako vybrať statív pre digitálnu zrkadlovku? A ktorý statív je najlepší na snímanie videí? Výber statívu si zaslúži chvíľu vášho času, pretože len tak získate statív, ktorý podporí vás aj vaše zariadenie. V nasledujúcom článku zhrnieme všetko, čo potrebujete vedieť na jeho výber.

Najdôležitejšie otázky pri výbere statívu

Skôr než sa pustíme do parametrov, položme si najprv niekoľko otázok, ktoré vás navedú k výberu správneho statívu. Pretože ani ten najdrahší statív neodvedie takú dobrú prácu, ak nebude vyhovovať vašim potrebám.

Aký vysoký statív potrebujete? Na veľkosti záleží. Na pohodlnú manipuláciu s fotoaparátom alebo videokamerou si vyberte statív, ktorý je primeraný vašej výške. Ideálna výška statívu zodpovedá výške osoby, ktorá ho bude používať, pretože zatiaľ čo znížiť ho je pomerne jednoduché, zvýšiť ho jednoducho nepôjde.

Kde budete statív najčastejšie používať? Iný statív je vhodný do terénu, iný do ateliéru. Na časté prenášanie oceníte ľahšie modely, na druhej strane menšia hmotnosť sa často spája s menšou stabilitou. Preto statívy na natáčanie videa bývajú masívnejšie ako statívy na fotografovanie.

Čo plánujete natáčať a aké vybavenie hľadáte? Fotografujete produktovú fotografiu, krajinu alebo možno nočnú oblohu? Spolu s objektívom je statív absolútnou nevyhnutnosťou vo vašej výbave. Okrem výšky a konštrukcie sa budete musieť pozrieť na správny typ hlavy, vhodnú nosnosť a ďalšie parametre, ktoré si o chvíľu rozoberieme.

Základné parametre statívu

Ponuka statívov je pomerne široká, preto sa pozrime na ich základné parametre, aby sme si urobili lepšiu predstavu.

Výška a rozmery statívu v zloženom stave

Aby sa vám pracovalo pohodlne, nemali by ste sa pri používaní statívu hrbiť. Vyberajte si ho preto s ohľadom na svoju výšku. Okrem maximálnej výšky je užitočné poznať aj minimálnu výšku, aby ste vedeli, akú variabilitu vám statív ponúka.

Ak statív často prenášate, odporúčame venovať pozornosť aj rozmerom v zloženom stave, aby ste nemuseli kupovať ďalšiu batožinu na jeho prenášanie. Nohy skladacích statívov sa skladajú z niekoľkých segmentov. Čím viac segmentov, tým bude statív po zložení skladnejší, na druhej strane je to vykúpené menšou stabilitou.

Materiál statívu

Kvalitný statív musí niečo vydržať, preto sa vyhnite plastom. Hliníkové zliatiny a kompozitné materiály z uhlíkových vlákien (tzv. karbón) sú najbežnejšie materiály, s ktorými sa dnes stretnete. Hliník je ťažší a lacnejší, karbón je ľahší, ale aj výrazne drahší. Ďalšou možnosťou sú titánové statívy, ktoré sú tiež veľmi pevné a ľahké.

Hmotnosť statívov

Hmotnosť statívu závisí nielen od rozmerov, ale aj od použitých materiálov. Kým hliníkové sú na zadnej strane pomerne objemné, uhlíkové bývajú ľahšie. Ako sme uviedli v úvode, väčšia hmotnosť nie je vždy nevýhodou, ak potrebujete statív, ktorý odolá nárazom vetra, menšia hmotnosť bude na škodu.

Konštrukcia statívu

Najbežnejšie statívy sú tzv. trojnožky, t. j. statívy s tromi nohami a stredovým výsuvným stĺpikom (ktorý sa dá niekedy otočiť o 180°, čo umožňuje fotografovať čo najbližšie k zemi - ideálna vlastnosť pri makrosnímkach). Ponúkajú veľkú stabilitu a nájdete ich v rôznych výškach. Vďaka ich dobrej stabilite ich môžete použiť aj pri fotografovaní v noci.

Okrem klasických statívov nájdete na trhu aj mini statívy, ktoré sú, ako už názov napovedá, výrazne menšie. Mini statívy sa dajú zložiť do naozaj kompaktných rozmerov, ale aj po rozložení sú malé. Svoje uplatnenie nájdu hlavne pri cestovaní s ľahšími fotoaparátmi alebo pri fotografovaní menších produktov.

Tretím typom sú takzvané monopody. O ich stabilite sa toho veľa povedať nedá, vzhľadom na to, že majú len jednu nohu. Nočnú oblohu na nich síce nevyfotíte, ale pomáhajú v horších svetelných podmienkach a sú oveľa operatívnejšie ako statív. Dokážu účinne tlmiť vibrácie a odľahčiť ruky pri používaní ťažkej techniky. Ich ďalšia výhoda spočíva v úspore miesta a hmotnosti a tiež v oveľa väčšej mobilite fotografa/kamkordéra. Svoje využitie tak nájdu pri fotografovaní športu alebo zvierat.

TIP: Ak potrebujete statív aj monopod, môžete si vybrať z modelov, ktoré sa dajú ľahko prestavať z klasického statívu na ľahký monopod.

Nosnosť statívu

V neposlednom rade si premyslite, či budete statív používať pre bezzrkadlovku s ľahkým objektívom, alebo ho potrebujete na prenášanie ťažšej digitálnej zrkadlovky s poriadnym teleobjektívom. Hodnota uvedená na statíve udáva maximálne zaťaženie, ideálne podmienky dosiahnete, ak sa dostanete maximálne na polovicu tejto hodnoty.

Pre väčšiu stabilitu je dobré pridať na statív ďalšie závažie, často sa používa háčik pod hlavou statívu, na ktorý zavesíte fotobatoh s ostatným vybavením.

Hlava statívu

Dôležitou súčasťou statívu je hlava, ktorá drží samotný fotoaparát. Existuje niekoľko typov hláv, ktoré sa líšia spôsobom, akým umožňujú pohyb fotoaparátu alebo videokamery. Hlavu si môžete zaobstarať buď rovno v sade s nohami statívu, alebo si môžete vybrať, či si zaobstaráte nohy a hlavu zvlášť.

- Guľová hlava: Guľové hlavy majú malé rozmery a nízku hmotnosť. Možno ich použiť na rýchlu zmenu horizontálnej a vertikálnej polohy súčasne. Na druhej strane nemožnosť nastaviť vertikálnu a horizontálnu os samostatne neumožňuje úplne presnú kompozíciu. Môžete ich použiť pri fotografovaní ľudí, zvierat alebo športu.

- Trojcestnáhlava: Trojcestné hlavy alebo 3D hlavy umožňujú samostatné nastavenie osí, takže sa môžete hrať s dokonalou kompozíciou. Nevýhodou je časovo náročnejšie nastavenie. Sú vhodné najmä na fotografovanie krajiny, architektúry alebo produktov.

- Videohlava: Videohlavy sú určené na plynulé snímanie videa. Pohyb je v oboch osiach súčasne a umožňuje plynulé sledovanie snímaného objektu. Najplynulejší pohyb zabezpečujú tzv. fluidné hlavy s tekutým tlmičom.

Cena statívu

A teraz späť do reality. Výber statívu do veľkej miery závisí aj od vášho rozpočtu. Takže aj keď máte teoreticky jasno, bez čoho sa na statíve zaobídete, možno budete musieť urobiť nejaké kompromisy. Preto si dobre premyslite, čo je pre vás dôležité a čo nie je až také dôležité. Rozhodne sa nesnažte šetriť na materiáloch a kvalite spracovania.

Základní parametry stativu

Nabídka stativů je poměrně široká, proto se společně podíváme na jejich základní parametry, abyste se v nich lépe zorientovali.

Výška stativu a rozměry ve složeném stavu

Pro pohodlnou práci byste se při použití stativu neměli hrbit. Vybírejte ho tedy s ohledem na svou výšku. Kromě maximální výšky se hodí také vědět minimální výška, abyste věděli, jakou variabilitu vám stativ nabízí.

Jestliže stativ často přenášíte, doporučujeme věnovat pozornost i rozměrům ve složeném stavu, abyste si kvůli němu nemuseli pořizovat další zavazadlo. Nohy skládacích stativů jsou složené z několika segmentů. Čím více segmentů, tím skladnější stativ bude po složení, na druhou stranu je to vykoupeno menší stabilitou.

Materiál stativu

Kvalitní stativ musí něco vydržet, plastu se tedy vyhněte obloukem. Nejběžněji se dnes setkáte se slitinami hliníku a kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny (tzv. karbon). Hliníkové jsou těžší a levnější, karbonové jsou lehčí, ale také výrazně dražší. Další možností jsou pak stativy z titanu, které jsou také velmi pevné a potěší nízkou váhou.

Hmotnost stativu

Hmotnost stativu záleží nejen na rozměrech, ale také na použitých materiálech. Zatímco hliníkové se na zádech poměrně pronesou, karbonové bývají lehčí. Jak už jsme naznačili v úvodu, ne vždy je větší hmotnost na závadu, pokud potřebujete stativ, který vydrží i poryvy větru, menší hmotnost bude naopak ku škodě.

Konstrukce stativu

Nejběžnější stativy jsou takzvané tripody, tedy stativy se třemi nohami a centrálním vysunovatelným sloupkem (ten někdy lze převrátit o 180°, což vám umožní focení co nejblíže země – ideální vychytávka pro makrozáběry). Nabízí velkou stabilitu a lze je sehnat v celé řadě výšek. Díky dobré stabilitě je využijete i při pořizování záběrů v noci.

Kromě klasických stativů najdete na trhu také ministativy, které jsou, jak už název vypovídá, výrazně menší. Ministativy neboli mini tripody se dají složit do opravdu kompaktních rozměrů, malé jsou ale i po rozložení. Svoje uplatnění tak najdou hlavně na cestách s lehčími fotoaparáty nebo při focení menších produktů.

Třetím typem jsou takzvané monopody. O stabilitě nemůže být moc řeč, vzhledem k tomu, že mají jen jednu nohu. Fotky noční oblohy na nich neuděláte, ale pomůžou v horších světelných podmínkách a jsou mnohem operativnější než tripod. Účinně dokážou tlumit vibrace a odlehčit rukám při používání těžké techniky. Jejich další výhoda tkví v ušetřeném místu a váze a také v mnohem větší pohyblivosti fotografa / kameramana. Svoje využití tak najdou při focení sportu nebo zvířat.

TIP: Pokud se vám hodí tripod i monopod, máte na výběr z modelů, které z klasického stativu snadno předěláte právě na odlehčený monopod.

Nosnost stativu

V neposlední řadě také promyslete, jestli stativ budete používat na bezzrcadlovku s lehkým objektivem, nebo potřebujete, aby unesl těžší zrcadlovku s pořádným teleobjektivem. Hodnota udávaná na stativu znamená maximální zatížení, ideálních podmínek dosáhnete, když se dostanete na maximálně poloviční hodnotu.

Pro vyšší stabilitu je dobré stativ dodatečně zatížit, často k tomu bývá háček pod stativovou hlavou, kam si pověsíte fotobatoh se zbytkem výbavy.

Stativová hlava

Důležitou součástí je také hlava stativu, která drží samotný fotoaparát. Existuje několik typů stativových hlav, které se liší v tom, jakým způsobem vám umožňují pohybovat fotoaparátem nebo kamerou. Hlavu stativu si pořídíte buď rovnou v setu s nohami stativu, nebo si můžete vybrat zvlášť nohy stativu a zvlášť hlavu.

·       Kulová hlava: Kulové hlavy mají malé rozměry a nízkou hmotnost. Lze s nimi rychle měnit horizontální a vertikální polohu zároveň. Na druhou stranu nemožnost nastavení vertikální a horizontální osy zvlášť nedovolí úplně přesnou kompozici. Využijete ji při focení lidí, zvířat nebo sportu.

·       Třícestná hlava: Třícestné hlavy neboli 3D hlavy umožňují oddělené nastavení os a můžete si tak vyhrát s dokonalou kompozicí. Nevýhodou je časově náročnější nastavování. Hodí se zejména pro focení krajiny, architektury nebo na produktové fotografie.

·       Videohlava: Videohlavy jsou určené k plynulému natáčení videí. Pohyb probíhá v obou osách zároveň a umožňuje plynulé sledování natáčeného objektu. Nejplynulejší pohyb zajišťují takzvané fluidní hlavy s kapalinovým tlumičem.

Cena stativu

A teď zpět do reality. Výběr stativu také dost záleží na vašem rozpočtu. Takže i když v teorii máte jasno, bez čeho se na stativu neobejdete, možná budete muset dělat určité kompromisy. Proto si dobře promyslete, co je pro vás stěžejní a co zas až tak důležité není. Rozhodně se nesnažte ušetřit na materiálu a zpracování.

Dátum: 04. 05. 2023, Kategória: Blog