13. 03. 2023

RECENZIA POLARPRO FILTROV QuartzLine FX BLUEMORPHIC, GOLDMORPHIC, MIST AND SIGNATURE VND 2/5 Peter McKinnon

RECENZIA POLARPRO FILTROV QuartzLine FX BLUEMORPHIC, GOLDMORPHIC, MIST AND SIGNATURE VND 2/5 Peter McKinnon

Každý kameraman a fotograf bude vedieť, o čom hovoríme, keď povieme, že sa v tomto videu pozrieme na štyri filtre FX pre objektívy.

Ak ste začiatočník a neviete, čo to je, dnes vám všetko objasníme. Hneď v úvode si predstavíme produkty. Máme štyri filtre PolarPro a tri z nich sú z kolekcie QuartzLine, štvrtý filter je z kolekcie Petra Mckinnona. Každý objektív je iný, takže si môžete vybrať filtre s rôznymi veľkosťami závitov, ktoré sa hodia k vašim objektívom.

Začneme celou kolekciou QuartzLine a konkrétne filtrom PolarPro Quartzline FX BLUEMORPHIC. Pri pohľade na škatuľu nás privíta pekný dizajn, ktorý je zároveň robustný a nedovolí, aby sa s filtrom niečo stalo. Zároveň na nej máme napísané, o aký druh filtra ide a akú má veľkosť závitu. Po vybalení z krabice vidíme kryt filtra Defender360, ktorý poskytuje kompletnú ochranu pred poveternostnými vplyvmi a pôsobí celkom solídnym dojmom. Pod puzdrom filtra nájdeme návod na manipuláciu s filtrom a hodvábnu handričku na čistenie. Filter má mosadzný rámik, ktorý tiež označuje typ filtra a pre aký objektív je určený; rovnako ako puzdro. Na skle tohto filtra môžeme vidieť modré pruhy, ktoré vytvárajú požadovaný efekt. Sklo je tiež chránené 16 vrstvami vrstvy proti poškriabaniu a mastnote a hydrofóbnou vrstvou. A na čo budete tento filter používať? Filter QuartzLine FX BlueMorphic je filter na objektívy, ktorý dokáže priniesť profesionálne anamorfné modré zvýraznenie vašej scény. To všetko bez toho, aby ste museli používať špeciálne štylizované filmové šošovky. Filter je vybavený modrými pruhmi na skle, ktoré práve napodobňujú anamorfné efekty pruhových svetiel. Tieto efekty umožňujú vytvárať pruhy na jasných svetelných zdrojoch alebo odrazoch v scéne. Pomocou tohto filtra môžete ľahko dosiahnuť profesionálny vzhľad anamorfných snímok bez drahého vybavenia.

Pokračujeme v kolekcii QuartzLine FX, tentoraz však s filtrom GOLDMORHPIC. Krabica, puzdro a obsah sú pre všetky filtre rovnaké, okrem popisu modelu alebo kolekcie. Z puzdra máme v rukách rovnaký filter, len s inými pruhmi, a v porovnaní s predchádzajúcim filtrom s modrými pruhmi je tento so zlatými, takže s týmto filtrom dosiahneme zlatý anamorfný efekt svetiel. Tieto dva filtre môžu byť užitočné napríklad pri scénach v kluboch alebo pri záberoch, kde chcete dosiahnuť zaujímavý efekt svetiel.

QuartzLine FX MIST. V balení nájdeme puzdro na filter, návod a čistiacu handričku. Z puzdra máme filter, ktorý však na rozdiel od predchádzajúcich nemá otočné telo. Preto ho po nasadení na objektív nebudete mať čím otáčať, pretože to nie je potrebné. Filter PolarPro Mist zo série QuartzLine sa používa na vytvorenie mierneho oparu alebo efektu rozmazania obrazu. Tento filter môže pomôcť znížiť tvrdosť svetla a odstrániť ostré hrany, čím vytvorí mäkký a príjemný vzhľad vašich snímok. Možno ho použiť na portréty, krajiny a iné typy fotografií alebo videozáznamov, pri ktorých sa hľadá určitý estetický efekt. Filter PolarPro Mist zo série QuartzLine sa vyznačuje vysokou kvalitou optického skla a odolnosťou voči poškriabaniu a iným vonkajším vplyvom, čo umožňuje profesionálne použitie vo všetkých typoch výrobných prostredí.

Posledným filtrom, ktorý si predstavíme, je variabilný ND filter Peter Mckinnon s výkonom 2-5 stupňov. Škatuľa, puzdro a obsah zostávajú rovnaké, len v tejto kolekcii a v prípade Petra Mckinnona dostanete navyše kartu s odkazom na aplikáciu, ktorá vám povie, kedy a ako je najlepší čas na snímanie. PolarPro 77 mm Signature Variable ND 2/5 - Edition II je variabilný ND filter, ktorý sa používa na kontrolu množstva svetla, ktoré dopadá na váš fotoaparát alebo snímač fotoaparátu. To vám umožní zachovať správnu expozíciu a hĺbku ostrosti aj v situáciách s vysokým množstvom svetla, ako sú pláže, snehové scenérie, obloha alebo pri fotografovaní s veľmi otvorenou clonou. Tento filter je vybavený mechanizmom, ktorý umožňuje jednoducho a plynulo regulovať množstvo svetla, ktoré prechádza cez filter. Vďaka tomu ho možno použiť na rôzne scény a situácie s rôznou intenzitou svetla. Okrem toho filter PolarPro 77 mm Signature VND 2/5 - Edition II poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu s minimálnym skreslením a absenciou korekcie farieb. Tento filter sa často používa pri fotografovaní krajiny, portrétov, architektúry a iných typov fotografií alebo videozáznamov, pri ktorých je potrebné kontrolovať množstvo svetla bez zmeny expozičných parametrov. Na záver môžeme zhodnotiť snáď len to, že sme vyskúšali viac filtrov na objektívy, ale takto kvalitne spracované sme v tejto cenovej kategórii ešte nevideli.

PolarPro Quartzline FX BlueMorphic si môžete kúpiť TU.

PolarPro Quartzline FX GoldMorphic si môžete kúpiť TU.

Filter PolarPro Quartzline FX Mist si môžete kúpiť TU.

Filter PolarPro z kolekcie Peter Mckinnon a model Variable ND s rozsahom 2-5 stôp si zakúpite TU.

09. 03. 2023

RECENZIA FEELWORLD DH101

Hodil by sa vám ďalší displej pre telefón, tablet alebo počítač?

Máme pre vás jeden a musíme povedať, že na to, aký je malý, zvládne veľa hudby.

Dnes sa pozrieme na 10,1-palcový prenosný dotykový displej Feelworld DH101.

Čo nájdeme v balení? Po rozbalení škatule nájdete množstvo ochranných materiálov, ktoré chránia displej. Displej je zabalený, pod ním sa nachádza príručka, káble USB-C na USB-C, USB-A na USB-C a HDMI na mini-HDMI. Tento dotykový a tenký displej môžete používať na prácu, ale aj ako monitor pre tablety a mobilné telefóny. Prenosný displej podporuje mnoho značiek notebookov, ako sú Apple, Huawei, Honor, Xiaomi, Asus, Dell, HP, ako aj Microsoft. Možno ho pripojiť aj k mobilným telefónom a tabletom značiek Huawei, Honor, Samsung, Razer, LG, Oppo, Asus, HTC a Smartisan. Funguje tiež na princípe plug and play, takže nefunguje na nabíjačke, ale energiu si berie zo zariadenia, ku ktorému je pripojený.

Ako funguje? Po vybalení displeja a jeho nastavení pomocou integrovaného 90-stupňového držiaka; vyberte kábel, ktorý zodpovedá vášmu zariadeniu, a zapojte ho do vstupu displeja jedna alebo dva. Displej by sa mal zapnúť a vysielať obraz do 10 sekúnd. A čo na displeji nájdeme?

Displej je vybavený panelom IPS s rozlíšením 1280 × 800 pixelov, kontrastným pomerom 900:1, pozorovacími uhlami 160° a jasom 280 kandel na m2, ako aj vstupom Mini-HDMI a dvojicou portov USB-C. K dispozícii je aj 3,5 mm konektor na slúchadlá a USB-C typu 3 na pripojenie zdrojov videa, napájania, myši alebo klávesnice. K dispozícii je tlačidlo vypnutia/zapnutia, ovládacie šípky a tlačidlo ponuky.

Pre zjednodušenie si môžete prispôsobiť aj displej, čo znamená, že si môžete sami nastaviť farby, jas, kontrast, ostrosť, umiestnenie a veľkosť alebo to nechať na zariadenie. Váš používateľský zážitok potom umocní integrovaný nastaviteľný stojan a zabudované reproduktory. A to všetko váži len 650 g. Model DH101 podporuje aj dotykové ovládanie prostredníctvom kábla USB-C na kompatibilných telefónoch, tabletoch a notebookoch.

Pre nás je to skvelý produkt, ktorý môžeme používať v pracovnom aj osobnom živote. Plus tomuto produktu pridáva aj fakt, že cena sa pohybuje od 3 800 Kč. Kúpiť si ho môžete TU.

09. 03. 2023

SSD: Čo je to a aké sú jeho výhody? | Syntex.cz

Čo je SSD a aké sú jeho výhody

Zatiaľ čo karty SD sú vhodné na ukladanie menších objemov dát, pri natáčaní videí zvyčajne potrebujete výkonnejší kaliber. A tým je disk SSD, ktorý dokáže rýchlo ukladať veľké objemy dát. Čo to je, aké sú jeho výhody a kedy sa ho oplatí vybrať?

Čo je to SSD disk?

SSD - solid-state drive - je moderné úložné zariadenie, ktoré je nástupcom magnetických pevných diskov (HDD), ktoré obsahujú mechanické pohyblivé časti. SSD disky však nie sú žiadnou novinkou, prvý by ste dokonca našli už v roku 1976. Ale až v posledných rokoch sa stali natoľko cenovo dostupnými, že sa ich používanie masovo rozšírilo medzi bežných spotrebiteľov; dovtedy po nich mohli siahnuť len vojenské alebo vesmírne projekty.

SSD disky neobsahujú žiadne pohyblivé časti, vďaka čomu sú veľmi odolné voči mechanickým vplyvom a nemusíte sa obávať ich vynášania do terénu. Namiesto toho majú karty SSD v sebe pamäťové čipy, ktoré umožňujú jednoduchý a rýchly zápis a mazanie údajov.

Výhody diskov SSD

Ako už bolo povedané, disky SSD nemajú mechanické pohyblivé časti, ktoré by sa mohli poškodiť prenášaním, takže sú veľmi odolné. Ďalšou nespornou výhodou je vysoká rýchlosť prenosu, čítania a zápisu, zvyčajne 550 MB/s, takže môžete bez obáv pracovať so 4k videom. Disky SSD tiež nemajú motor a sú až trikrát energeticky úspornejšie ako platňové disky.

Kedy si vybrať SD a kedy SSD?

Pri zvažovaní externého úložiska na nahrávanie videa musíte zvážiť nasledujúce skutočnosti:

- Rýchlosť: Externé disky SSD vo všeobecnosti ponúkajú vyššiu rýchlosť čítania a zápisu v porovnaní s kartami SD, čo vedie k plynulejšiemu zápisu a rýchlejšiemu sťahovaniu.

- Kapacita: Externé disky SSD majú vo všeobecnosti väčšiu kapacitu v porovnaní s kartami SD, takže môžete ukladať viac videozáznamov bez toho, aby ste museli neustále vymieňať pamäťové karty.

- Náklady: Hlavnou nevýhodou diskov SSD je ich vysoká cena. Ak však vyžadujete spoľahlivé a vysokorýchlostné úložisko, oplatí sa do nich investovať.

- Spotreba energie: Disky SSD môžu v porovnaní s kartami SD vyžadovať viac energie, čo môže mať negatívny vplyv na výdrž batérie, najmä pri dlhších záznamoch.

- Kompatibilita: V neposlednom rade je tiež dôležité uistiť sa, že vaše nahrávacie zariadenie je kompatibilné s vybraným externým úložným zariadením.

Na záver možno povedať, že výber medzi externým SSD diskom a SD kartou závisí najmä od vašich konkrétnych potrieb a požiadaviek na nahrávanie videa.

09. 03. 2023

Čo je to karta SD a aké sú jej typy | Syntex.cz

Čo je karta SD a aké sú jej typy

Potrebujete si vybrať pamäťovú kartu a neviete, ako na to? Poďme sa zorientovať v kartách SD, aby ste si vybrali správne. Zistite, aký je rozdiel medzi SDHC a SDXC, ako aj akú rýchlosť zápisu zvoliť, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Čo je to karta SD?

Skratka SD znamená Secure Digital a pod týmto názvom nájdete pamäťové karty do telefónov, notebookov, digitálnych fotoaparátov a kamier. Pomocou pamäťovej karty môžete rozšíriť kapacitu svojho zariadenia až o stovky GB, ako aj prenášať údaje z jedného zariadenia do druhého.

Rozdelenie veľkosti kariet SD

Bežne sa stretnete s klasickými SD kartami a menšou veľkosťou microSD, ktorá je však dokonale plnohodnotná. Výber medzi klasickou a micro kartou závisí od toho, aký slot má váš fotoaparát/kamkordér a aký slot má váš počítač. Často sa teda microSD a redukcia na veľkú SD predávajú spoločne.

Rozdelenie kariet SD podľa kapacity

Kým kedysi bolo na trhu viacero typov pamäťových kariet, dnes sú karty SD (a ich menšie varianty microSD) prakticky synonymom pamäte pre väčšinu zariadení. A to aj napriek tomu, že pôvodné karty SD mali pomerne malú kapacitu a prakticky sa nevyužívajú.

Aké typy kariet SD existujú?

- KartySD a microSD, ktoré majú kapacitu 8 MB až 2 GB, čo je pre dnešné potreby úplne nedostatočné.

- KartySDHC a microSDHC (SD High Capacity), ktoré majú kapacitu 4 GB až 32 GB a sú nástupcami kariet SD. Nájdete na nich už označenie minimálnej rýchlosti zápisu, ktorému sa budeme venovať neskôr v článku.

- KartySDXC a microSDXC (SD eXtended Capacity) sú ďalšou generáciou pamäťových kariet a majú kapacitu 64 GB až 2 TB.

Základný rozdiel medzi SDHC vs. SDXC a microSDHC vs. microSDXC je teda v ich kapacite, ako aj v rýchlosti zápisu.

Rozdelenie kariet SD podľa rýchlosti

Výber správnej karty závisí od toho, na čo ju budete používať. Snímanie videa v rozlíšení 4K a vyššom (alebo dokonca RAW) je najnáročnejšie a vyžaduje najrýchlejšie karty. Snímanie fotografií je menej náročné, hoci ani tam by ste na karte nemali šetriť. Vždy je lepšie zvoliť o niečo rýchlejšiu a väčšiu kartu, ako si myslíte, že využijete.

Na kartách SD nájdete niekoľko údajov, ktoré udávajú ich rýchlosť. Rozoberme si ich jeden po druhom.

Trieda

Pre prehľadnosť sa pamäťové karty delia do rýchlostných tried (Class). Číslo triedy vás informuje o minimálnej garantovanej rýchlosti zápisu. Z hľadiska prenosovej rýchlosti je táto rýchlosť rovnaká alebo vyššia ako rýchlosť zápisu na kartách SD. Na zhotovovanie fotografií s vysokým rozlíšením by ste si mali vždy zaobstarať kartu s vyššou rýchlosťou zápisu, aby ste sa vyhli oneskoreniu.

UHS

Rýchlostnou triedou to nekončí, na kartách nájdete aj označenie UHS (Ultra High Speed), ktoré označuje, že karta je vhodná pre fotoaparáty a videokamery so zbernicou USH. Tieto karty sú kompatibilné aj s fotoaparátmi a videokamerami bez zbernice UHS, len nie s plnou rýchlosťou.

Aké sú medzi nimi rozdiely?

- SD bez UHS zvládne maximálnu rýchlosť 25 MB/s.

- UHS-I má teoretickú maximálnu rýchlosť až 104 MB/s.

- UHS-II podporuje teoretickú maximálnu rýchlosť až 312 MB/s.

- UHS-III podporuje teoretickú maximálnu rýchlosť až 624 MB/s.

Trieda videa

Pri kúpe karty SD do videokamier sa potom pozrite aj na triedu videa (Video Speed Class), ktorá sa uvádza od najnižšej V6 po najvyššiu V90.

Ak chcete získať jasnejšiu predstavu, pozrite si tabuľku, v ktorej nájdete všetky informácie zoradené vedľa seba.

Trieda

Minimálna rýchlosť zápisu

UHS

Trieda videa

Vhodné pre

Trieda 2 (C2)

2 MB/s

-

-

Nahrávanie videa SD (320p)

Trieda 4 (C4)

4 MB/s

-

-

Nahrávanie HD videa (720p)

Trieda 6 (C6)

6 MB/s

-

V6

Nahrávanie HD videa (720p)

Trieda 10 (C10)

10 MB/s

UHS-I

V10

Nahrávanie FullHD videa (1080p)

-

30 MB/s

UHS-III

V30

Nahrávanie videa v rozlíšení 4K (2160p), 30 snímok za sekundu

-

60 MB/s

-

V60

Záznam videa 8K (4320p) alebo 4K (2160p), 120 snímok za sekundu

 

-

90 MB/s

-

V90

 

28. 02. 2023

HOLLYLAND MARS 4K RECENZIA

HOLLYLAND MARS 4K RECENZIA

Natáčate pomocou dronu, kamerových ramien na aute alebo len chcete sledovať obraz z kamery na diaľku bez potreby káblov? Potom je pre vás určená kamera HollyLand Mars 4K.

Dnes sa pozrieme na nový bezdrôtový vysielač od spoločnosti HollyLand s názvom Mars 4K.

Tento rad má dlhú históriu, ale čo je iné? Pravdepodobne ste si všimli, že tu máme dizajn, ktorý je ďalším krokom vpred, ale stále pôsobí podobne ako jeho predchodcovia.

Prijímač a vysielač majú takmer identický dizajn, ale vysielač má na sebe červený emblém 4K a prijímač modrý emblém 4K. Poďme sa pozrieť na to, čo sa nachádza v balení! Po vybalení vidíme ako prvé, samozrejme, manuál; potom prijímač a vysielač, Cold Shoe, teda sánky, náhradnú anténu a adaptér USB A na USB C. Máme tu aj napájací adaptér s redukciou do európskej zásuvky.

HollyLand Mars 4K má veľmi pevnú konštrukciu s celokovovým plášťom a typickým dizajnom v štýle HollyLand. Mars 4K má nové antény, ktoré ostatné zariadenia Hollyland zatiaľ nemajú. V porovnaní s predchádzajúcimi anténami sú kratšie a silnejšie. Vysielač má na sebe vstup HDMI, vstup SDI a vstup pre káblové napájanie. Na prijímači máme jeden výstup HDMI, výstup SDI a tiež vstup pre napájanie cez kábel. V balení dostaneme len jednu nabíjačku, a to pre prijímač, pretože sa predpokladá, že vysielač budete mať na batérie. Našťastie, vysielač Mars 4K možno napájať aj z batérií NP-F alebo USB-C. Na druhej strane máme farebný LCD displej na jednoduché nastavenie parametrov, tlačidlo na pohyb po displeji, tlačidlo zapnutia/vypnutia a port USB-C na nabíjanie. Mars 4K má tri režimy, a to: režim vyváženia, rýchlostný režim a režim HD. Na prvý pohľad, keď vidíte displej, vyzerá ako čiernobiely, ale keď stlačíte tlačidlo na ovládanie displeja, prejdete do farebného menu s tým, že displej je vo vysokom rozlíšení, a preto nevadí, že je o niečo menší ako Mars 400s, čo je predchádzajúci model. Zospodu máme závit na naskrutkovanie studenej pätice, sánky, ktoré sú súčasťou balenia a ktoré sa dajú pripevniť aj na prednú stranu pomocou ďalšieho príslušenstva, takže vysielač môžete namontovať horizontálne.

Používanie modelu Mars 4K je naozaj jednoduché. Stačí pripojiť obe zariadenia k napájaniu buď prostredníctvom batérie, alebo nabíjačky, a potom pripojiť kábel HDMI alebo SDI k prijímaču aj vysielaču. Potom zapnite obe zariadenia. Prijímač a vysielač by sa mali automaticky spárovať. Čas zapnutia, spárovania a začatia prenosu videa je približne 35 sekúnd.

Vysielač HollyLand Mars 4K má funkciu inteligentného vyhľadávania kanálov, takže vám automaticky pomôže vybrať najvhodnejší kanál. Samozrejme, výber kanála môže byť aj manuálne na vás, a čo je na týchto produktoch skvelé, keď zmeníte kanál na jednom zariadení, druhé sa v priebehu niekoľkých sekúnd prispôsobí. Spoločnosť HollyLand uvádza maximálnu prenosovú vzdialenosť 150 metrov, čo je o 30 metrov viac ako pri predchádzajúcom modeli. Táto vzdialenosť sa však môže v interiéri líšiť v závislosti od prekážok alebo stien. Zariadenie Mars 4K je kompatibilné s aplikáciou HollyView, ako aj s novým monitorom Mars M1. Táto aplikácia je veľmi jednoduchá, prehľadná a môžete ju používať ako monitor.

Toto zariadenie sa môže pripojiť aj k jednému hardvérovému prijímaču a až k dvom inteligentným zariadeniam súčasne. Alebo ide aj k štyrom inteligentným zariadeniam súčasne. Zariadenie HollyLand Mars 4K má veľmi nízku latenciu 60 milisekúnd. Vstup SDI má rôzne rozlíšenia videa od 720p po 4K a frekvencia snímok tu môže byť až 60 snímok za sekundu. V prípade 4K môžeme dosiahnuť až 30 snímok za sekundu. Niet divu, že sa nazýva Mars 4K, pretože ide o prvý video vysielač od spoločnosti HollyLand, ktorý zvláda 4K. HDMI dokáže vysielať v rozlíšení 4K a pri 25 alebo 30 snímkach za sekundu. SDI len vo fullhd, ale snímané rýchlosťou 50 alebo 60 snímok za sekundu. Existuje však výnimka, a to, že ak máte na prijímači vstup HDMI s rozlíšením 4K a výstup SDI, dostanete z neho, bohužiaľ, 1080p, pretože z tohto zariadenia jednoducho a jednoducho nedostanete 4K cez kábel SDI.

Pre nás je HollyLand Mars 4K skvelý video vysielač, ktorý je vhodný pre malú produkciu a ponúka niekoľko skvelých vylepšení oproti predchádzajúcim radom. Najväčším zlepšením je určite 4K, ktoré v ostatných líniách zatiaľ nie je prítomné a v dnešnej dobe, keď je takmer všetko v 4K, je to už pre všetky podobné produkty nevyhnutnosť. Určite vás zaujíma aj cena.

Túto súpravu si môžete zaobstarať už od 18 900 Kč TU.