DaVinci Resolve 18 Novinky

Osemnásta verzia Blackmagic Design DaVinci Resolve prináša niekoľko noviniek v oblasti vzdialenej spolupráce používateľov: umožňuje viacerým používateľom pracovať na tom istom projekte na tej istej časovej osi kdekoľvek na svete. DaVinci Resolve 18 podporuje Blackmagic Cloud na zdieľanie projektov, ponúka funkcie automatizácie pre prácu s proxy dátami, obsahuje nové nástroje Resolve FX založené na algoritmoch DaVinci Neural Engine AI, akceleráciu GPU nástrojov na kreslenie sekcie Fusion a mnoho ďalších nových funkcií!

Blackmagic Design DaVinci Resolve 18

Blackmagic Cloud & Proxy Generator

DaVinci Resolve 18 podporuje technológiu Blackmagic Cloud na zdieľanie projektov pomocou DaVinci Resolve Project Server a spoluprácu medzi vzdialenými používateľmi z radov koloristov, strihačov, zvukárov a špecialistov na efekty na tom istom projekte v tej istej časovej osi. Pomáha pri tom aj nová aplikácia Blackmagic Proxy Generator, ktorá automaticky vytvára a spravuje proxy médiá vytvorené z pôvodných dát z kamery: sleduje zadaný adresár a automaticky konvertuje médiá na proxy kópie vo formátoch H.264, H.265 alebo Apple ProRes. Používatelia môžu potom jediným kliknutím prepnúť na plnú mediálnu verziu! Vďaka tomu je možné ľahko upravovať pomocou proxy údajov a následne vykonávať napr. úpravy farieb pôvodných médií importovaných z fotoaparátov.

Vylepšený systém správy médií zabezpečuje aj úplne automatické načítanie videí pri práci na vzdialených projektoch bez potreby manuálneho priraďovania ciest k súborom. Výrazne sa zlepšil aj výkon pri používaní lokálnych sietí, čo umožňuje oveľa rýchlejšie aktualizácie projektu vrátane zmien pri úprave záberov alebo farebných korekcií. Teraz je tiež možné streamovať 12-bitový výstup z okna Viewer na vzdialené monitory pomocou kariet série DeckLink na vzdialené triedenie farieb.

Masky a sledovanie

DaVinci Resolve 18 poteší koloristov množstvom nových funkcií vrátane novej masky objektu (v palete Magic Mask) na automatické rozpoznávanie a sledovanie objektov vrátane zvierat, ľudí, vozidiel atď. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie aplikovať sekundárne farebné korekcie a efekty na jednotlivé prvky na zábere. Nový efekt Hĺbková mapa vytvára hĺbkovú mapu scény, aby sa objekty v popredí rýchlo oddelili od pozadia. Vďaka tomu bude oveľa jednoduchšie opraviť hercov alebo napríklad zmeniť atmosféru pozadia.

Nový výkonný nástroj Surface Tracker sa používa na sledovanie povrchov v pohybe (vlnenie, zmeny perspektívy), napríklad tričiek, vlajok alebo tvárí. Vytvorená geometria a textúra sa používa na následnú jednoduchú aplikáciu grafiky (logá, texty, tetovanie atď.). Nový režim Ultra Beauty efektu Resolve FX Beauty automaticky opravuje drobné nedokonalosti, napríklad na pokožke účinkujúcich, pričom zachováva detaily pre maximálne prirodzený vzhľad.

Titulky, zobrazenie 5x5

Verzia 18 prináša rozšírenú podporu súborov s titulkami vrátane. TTML a XML s časovým kódom a vloženými titulkami MXF/IMF. Teraz je tiež možné súčasne zobraziť rôzne titulky pre jednu stopu vrátane nastavenia individuálneho vzhľadu a polohy titulkov, napr. na identifikáciu rôznych diskutujúcich. V knižnici efektov pre kategórie Shape (Tvar), Iris (Dúhovka) a Wipe (Zotrieť) je teraz možné jednoducho nastaviť opačný smer efektu. Nová možnosť 5x5 v okne Multicam Viewer umožňuje súčasné zobrazenie 25 rôznych záberov z kamery, čo výrazne uľahčuje spracovanie komplexných multikamových projektov.

Akcelerácia GPU

Akcelerácia GPU bola teraz implementovaná aj do nástrojov na kreslenie v časti Fusion, ktoré umožňujú náročné retušovanie alebo animáciu v reálnom čase. Optimalizácia výkonu sa týka aj textových šablón (Text, Text+) a 2D geometrie, ktoré teraz vďaka optimalizácii pamäte ponúkajú až dvojnásobnú rýchlosť zobrazenia.

Konverzia FlexBus, Dolby Atmos

Technológia FlexBus v aplikácii Fairlight, ktorá sa používa na optimálnu správu veľkého počtu stôp, aplikáciu zásuvných modulov a synchronizáciu, teraz umožňuje konvertovať staršie projekty Fairlight jediným kliknutím. Rozšírená bola aj funkcia exportu formátu Dolby Atmos, ktorá teraz umožňuje exportovať projekty 7.1.4 Dolby Atmos do binaurálneho formátu na počúvanie cez slúchadlá. DaVinci Resolve natívne podporuje najnovšie formáty priestorového zvuku vrátane. Dolby Atmos, Auro 3D, MPEG-H, NHK 22.2 a SMPTE. Nové priestorové zobrazenie znázorňuje vzťahy jednotlivých objektov v 3D priestore a umožňuje vytvárať realistické zvukové kompozície. Nové možnosti v ponuke Rozložiť slúžia na zlepšenie spolupráce viacerých používateľov: vnorené časové osi možno teraz rozšíriť vrátane všetkých údajov o stopách (efekty, automatizácia...).

Novinky v aplikácii DaVinci Resolve 18

 • Podpora služby Blackmagic Cloud na zdieľanie projektov online
 • Nová aplikácia Blackmagic Proxy Generator na automatické vytváranie a správu proxy médií
 • Jednoduchá možnosť prepínania medzi proxy serverom a pôvodnými videodátami
 • Inteligentná správa súborov na automatické prepojenie
 • Rýchlejší prístup k projektom v rámci miestnych sietí
 • Nová maska objektu na automatický výber a sledovanie častí záberu
 • Automatické vytváranie hĺbkovej mapy na jednoduché oddelenie pozadia od popredia
 • Nový nástroj na sledovanie pohyblivých a deformujúcich sa povrchov
 • Vylepšený nástroj na automatickú retuš pleti
 • Rozšírená podpora titulkov (TTML, XML, vložený MXF/IMF)
 • Možnosť obrátiť postup pri efektoch prelínania v kategóriách Tvar, Dúhovka a Zotrieť
 • Nové zobrazenie s viacerými fotoaparátmi 5x5
 • GPU akcelerácia nástrojov na kreslenie/retušovanie
 • Optimalizácia rýchlosti pre nástroje Text/Text+
 • Možnosť konverzie starších zvukových projektov na novú štruktúru FlexBus
 • Lepší mix do formátu Dolby Atmos a binaurálne počúvanie so slúchadlami
 • Rozbalenie vnorených zvukových stôp vrátane všetkých údajov (efekty, automatizácia)
 • Inovatívne priestorové zobrazenie zvuku Space View

 

Dátum: 04. 05. 2022, Kategória: Novinky