Blackmagic Design uvádza na trh HyperDeck Shuttle HD

Spoločnosť Blackmagic Design, ktorú na českom a slovenskom trhu zastupuje spoločnosť Syntex, predstavila nový stolný videorekordér/prehrávač HyperDeck Shuttle HD. Nový model podporuje nahrávanie a prehrávanie kodekov ProRes, DNx a H.264, ako aj zvuku PCM alebo AAC. Jedinečnému dizajnu dominuje veľký otočný ovládač prevíjania a tradičné transportné tlačidlá na rýchle posúvanie videa. Medzi prémiové funkcie patrí aj integrovaná čítačka. HyperDeck Shuttle je vybavený rozhraním HDMI, a preto je ideálnym doplnkom k sérii režijných zariadení ATEM Mini.

HyperDeck Shuttle HD je už v predaji za cenu 479 EUR bez DPH.

Nový HyperDeck Shuttle HD je stolný videorekordér a prehrávač, a preto je vhodný nielen na nahrávanie videa, ale aj ako vysoko ergonomický prehrávač médií, napr. v kombinácii s režijným zariadením ATEM Mini Extreme, s ktorým má spoločný vzhľad a ovládanie. Veľký otočný volič je ideálnym nástrojom na vyhľadávanie videí. ATEM Mini Extreme podporuje súbory ProRes, DNx a H.264 a rozlíšenia NTSC, PAL, 720p a 1080p a jeho rozhranie HDMI možno použiť na pripojenie režijných zariadení, kamier a monitorov. Na nahrávanie a prehrávanie médií možno použiť karty SD/UHS-II alebo externé disky USB-C, prípadne importovať text pre integrovanú funkciu čítačky.

Zariadenie HyperDeck Shuttle HD bolo navrhnuté na prácu na pracovnom stole: na jeho hornom paneli sa nachádzajú všetky ovládacie prvky na jednoduché ovládanie jednou rukou. Telo jednotky ponúka rovnakú výšku a sklon horného panela ako ATEM Mini Extreme pre ich dokonalú súhru - adresáre ATEM môžu ovládať HyperDeck Shuttle HD aj na diaľku cez Ethernet!

Blackmagic Design HyperDeck Shuttle HD

Transportné tlačidlá sú navrhnuté v štýle tradičných profesionálnych videorekordérov a výrazne uľahčujú spustenie nahrávania a prehrávania. Stlačením tlačidla Nahrávanie sa okamžite spustí nahrávanie vstupného videa do súboru vo zvolenom formáte. Samozrejme, k dispozícii sú aj špeciálne tlačidlá na spustenie prehrávania, pretáčanie na začiatok klipu alebo preskočenie na ďalší súbor. Veľký otočný volič možno použiť na prechádzanie knižnice médií v režimoch Shuttle, Jog a Scroll. Okrem toho možno všetky transportné funkcie aktivovať aj na diaľku cez sieťové rozhranie Ethernet. Na zadnom paneli sa nachádzajú rozhrania pre video, napájanie, sieť a ovládanie.

Vďaka podpore videí vo formátoch H.264, ProRes a DNx, ako aj zvukových štandardov PCM a AAC je HyperDeck Shuttle HD ideálny na nahrávanie relácií vytvorených napríklad pomocou režijných zariadení ATEM Mini. Nahrávanie sa vykonáva na komerčne dostupné karty SD/UHS-II alebo externé disky USB a na nepretržité nahrávanie na viacero diskov možno použiť rozbočovač USB alebo dokovaciu stanicu Blackmagic MultiDock. Na 1 TB kartu SD možno nahrať až 157 hodín materiálu vo formáte H.264 s rozlíšením 1080p59,94, čo je viac ako 6 dní nepretržitého záznamu videa! Voliteľná dokovacia stanica Blackmagic MultiDock 10G ponúka štyri sloty pre disky SSD, čím pridáva kompatibilitu s médiami SSD do zariadenia HyperDeck Shuttle HD.

HyperDeck Shuttle HD podporuje moderné, populárne kodeky - vrátane profesionálnych DNx a ProRes, ako aj H.264 s vyšším kompresným pomerom - a formáty NTSC, PAL, 720p (vrátane 720p50 a 720p59,94), 1080p (1080p23,98, 24, 25, 29,97, 30, 50, 59,94, 60p a 1080 PsF), ako aj prekladané 1080i (vrátane 1080i50 a 1080i59,94). V prípade potreby je možné zvoliť kompresný pomer 60:1 - 285:1 na nahrávanie malých súborov v plnej kvalite vysielania a nahrávanie nekomprimovaného zvuku PCM alebo AAC, napr. na nahrávanie videí na platformu YouTube. Zariadenie podporuje diskové formáty ExFAT (používané na platforme Windows) a HFS+ (macOS).

Napriek malým rozmerom ponúka HyperDeck Shuttle HD širokú škálu vstupno-výstupných rozhraní. Vstup HDMI možno použiť na pripojenie kamier alebo režijných zariadení - napr. série ATEM Mini - a výstup HDMI možno použiť na pripojenie monitorov na prezentácie alebo režijných zariadení ATEM Mini, kde môže slúžiť ako mediálny prehrávač, napr. pre reklamné džingle. K dispozícii je aj napájací vstup 12 V = (napájací zdroj je súčasťou balenia), port 1G Ethernet na vzdialené ovládanie alebo nahrávanie súborov, ako aj rozhranie USB-C umožňujúce nahrávanie na externé disky, výstup v režime webovej kamery alebo aktualizáciu firmvéru. Slot na kartu SD je kompatibilný so špecifikáciou UHS-II. Súbory je možné odosielať aj prostredníctvom siete Ethernet a FTP; na vzdialené ovládanie sa používa jednoduchý textový protokol a príkazy je možné ľahko testovať prostredníctvom siete Telnet.

HyperDeck Shuttle HD ponúka aj funkciu čítačky: text sa importuje v štandardnom formáte RTF vrátane nastavení veľkosti, farby, rezu a formátovania písma. Na ovládanie displeja sa používa otočný ovládač (posúvanie súčasným stlačením tlačidiel Jog a Scroll...) a transportné tlačidlá (preskakovanie medzi rôznymi textami pomocou tlačidiel Previous a Next Clip...). Vďaka podpore RTF nie je potrebné vytvárať texty pomocou špecializovaného softvéru - môžete použiť akýkoľvek textový editor, napríklad TextEdit! Samozrejmosťou je možnosť automatického zväčšenia písma počas zobrazenia.

Operačný systém videorekordéra, Blackmagic OS, ponúka veľmi rýchlu odozvu a celý rad profesionálnych funkcií vrátane podpory časových kódov, správy diskov a zobrazenia ponuky na videovýstupe (vo svetlom alebo tmavom režime).

Kľúčové vlastnosti HyperDeck Shuttle HD

  • Kompaktný stolový dizajn
  • Klasické ovládacie prvky vrátane veľkého otočného ovládača Jog/Shuttle
  • Nahrávanie na karty SD/UHS-II a externé disky USB-C
  • Rozhranie USB-C funguje aj v režime webovej kamery
  • Podpora štandardných formátov H.264, ProRes a DNx
  • rozhranie 1G Ethernet na rýchle nahrávanie súborov a vzdialené ovládanie
  • Výkonný operačný systém vrátane menu zobrazeného na video výstupe
  • Podpora spoločných štandardov vysielania

 

Dátum: 21. 04. 2022, Kategória: Novinky