Blackmagic Design uvádějí DaVinci Resolve 16.2 – tisková zpráva

TLAČOVÁ SPRÁVA

10. marec 2020

Výrobca profesionálnej audiovizuálnej techniky Blackmagic Design, ktorého na českom a slovenskom trhu zastupuje spoločnosť Syntex, uviedol na trh novú verziu 16.2 aplikácie DaVinci Resolve na audiovizuálny strih, korekciu farieb a vizuálne efekty. Nová bezplatná aktualizácia je teraz k dispozícii na stiahnutie a obsahuje významné nové funkcie v časti Fairlight na postprodukciu zvuku

.

Sekcia Fairlight teraz ponúka výrazne jednoduchšie a rýchlejšie úpravy zvukových stôp na časovej osi pomocou klávesnice a myši vďaka novému režimu Edit Selection, ktorý využíva funkcie predtým vyhradené len pre úpravy prostredníctvom mixážnych pultov Fairlight. Nový režim úprav urýchľuje úpravy, prelínanie a posúvanie stôp pomocou myši. Teraz je tiež možné ľahko priblížiť stopy na časovej osi alebo vykresliť použité efekty do nových stôp.

Používateľský komfort výrazne zlepšuje aj možnosť pridávať na časovú os viacero médií naraz, a to nielen horizontálne do jednej stopy, ale aj vertikálne do viacerých stôp. Zjednodušilo sa aj konvertovanie viackanálových stôp do skupín, kopírovanie stôp medzi viacerými časovými osami, duplikovanie stôp alebo export do filmových a vysielacích formátov.Medzi ďalšie nové funkcie patrí priťahovanie kurzora k okrajom snímok bez nutnosti zväčšovania zobrazenia časovej osi a plná podpora štandardu 3D MPEG-H

.

DaVinci Resolve 16.2 prináša aj vylepšenú podporu zvukovej knižnice Blackmagic Fairlight s možnosťou vyhľadávania metadát: na vyhľadanie zvukového efektu už nie je potrebné poznať názov cieľového súboru.Teraz je k dispozícii aj automatické triedenie zásuvných modulov podľa kategórie, výrobcu alebo podľa používateľovej značky "Obľúbené".

Stránka Fairlight ponúka aj index projektu v štýle ostatných častí programu: zobrazuje zoznam použitých médií s možnosťou okamžitého vyhľadania ich pozície na časovej osi. Index tiež umožňuje stlmiť niekoľko vybraných médií naraz, odomknúť/zamknúť ich pre nahrávanie alebo ich presunúť v rámci časovej osi.

Nová verzia prináša aj vylepšený import a export súpisiek AAF. Sekvencie AAF možno teraz importovať priamo do aktuálnej časovej osi vrátane možnosti konverzie viackanálových stôp do skupín a podpory formátu Broadcast Wave. Pri exporte do formátu AAF je teraz podporované prelínanie stôp.

Medzi nové funkcie v oblasti mixáže patrí: nová predvoľba EQ v sekcii Inspector na odstránenie problematických frekvencií, nový zásuvný modul merania, ktorý zobrazuje úrovne stôp alebo skupín, aj keď sú panely Monitoring alebo Mixer zatvorené, nový dolnopriepustný filter na jednoduchšie používanie efektov v kanáli LFE v priestorových projektoch a špeciálne ovládacie prvky na vertikálne smerovanie stôp v 3D projektoch. Nastavenia ekvalizéra skladby je teraz možné meniť v časti Inšpektor na paneli Editor a je tu aj možnosť uložiť/vyvolať predvoľby ekvalizéra. Funkcie kopírovania/vkladania nastavení teraz podporujú všetky atribúty vrátane ekvalizéra, automatizácie a zosilnenia.

Úrovne klipov sa teraz dajú relatívne meniť alebo resetovať a spony klipov a rozliatia sa dajú rovnako jednoducho odstrániť v editore Fairlight. K výraznému zrýchleniu prispieva aj možnosť uložiť nastavenia zobrazenia stopy, vybrať automatizačné krivky pomocou klávesnice a zadať časový kód vzhľadom na aktuálnu časovú pozíciu.

Zrýchlilo sa aj nahrávanie a prepínanie časových stôp v sekcii Úpravy pre projekty s veľkým počtom zvukových stôp. Zložené klipy je teraz možné definovať pomocou vstupných a výstupných bodov na jednoduchší výber médií v časti Úpravy. Na paneli Media Pool bola rozšírená aj podpora metadát pre zvukové súbory obsahujúce až 24 kanálov. Médiá a časové osi možno duplikovať v tom istom koši pomocou príkazov Kopírovať/Vložiť. Používatelia programu Colorist ocenia zvýšenú stabilitu programu pri projektoch, na ktorých sa podieľa viacero používateľov. Médiá je teraz možné triediť na základe metadát vrátane kľúčových slov a značiek, čo umožňuje oveľa rýchlejšie vyhľadávanie médií.

Blackmagic Design DaVinci Resolve 16.2

Novinky v aplikácii DaVinci Resolve 16.2

 • Väčší používateľský komfort pri úpravách na časovej osi sekcie Fairlight
 • Jednoduchšie používanie zvukovej knižnice Blackmagic Fairlight
 • Nové automatické triedenie zásuvných modulov
 • Vylepšenia monitorovania poľa a smerovania stôp pre formáty priestorového zvuku
 • Vylepšený index skladieb sekcie Fairlight
 • Vylepšený import a export zoznamov AAF
 • Väčšia kompatibilita s projektmi zo starších verzií programu Fairlight
 • Viacero vylepšení filtrov FairlightFX
 • Nové funkcie úprav vrátane importu a prepínania časovej osi
 • Rýchlejšie kopírovanie/vkladanie súborov v Media Pool
 • Podpora nových formátov a štandardov fotoaparátov
 • Nové funkcie pre koloristov vrátane. Inteligentné filtre

Dostupnosť a cena
Aktualizácia DaVinci Resolve 16.2 je k dispozícii na bezplatné stiahnutie z webovej stránky spoločnosti. Blackmagic Design.

Fotografie pre tlač
Fotografie všetkých produktov Blackmagic Design nájdete na www.blackmagicdesign.com/press/images

.

O spoločnosti Blackmagic Design
Produkty spoločnosti Blackmagic Design sú lídrami v oblasti strihu videa, digitálnych filmových kamier, farebných korektorov, monitorovania videa, prepínačov signálu, záznamníkov diskov, monitorov kriviek a softvéru na reštaurovanie filmov vo filme, postprodukcii a televízii.Séria kariet na záznam videa DeckLink od spoločnosti Blackmagic Design odštartovala revolúciu v kvalite a dostupnosti. Rad produktov DaVinci na úpravu farebného videa dominuje na filmovom a televíznom trhu od roku 1984 a bol ocenený cenou Emmy™, televíznou obdobou Oscara. Spoločnosť Blackmagic Design pokračuje vo vytváraní inovatívnych produktov v oblasti stereoskopickej produkcie a spracovania 4K videa. Spoločnosť Blackmagic Design založili odborníci na postprodukciu a strih videa a má pobočky v USA, Spojenom kráľovstve, Japonsku, Singapure a Austrálii. Viac informácií nájdete na stránke www.blackmagicdesign.com

.

O spoločnosti Syntex
Spoločnosť Syntex so sídlom v Prahe bola založená v roku 1994 s cieľom distribuovať produkty a riešenia pre prepis animácií z počítača do videa, počítačovú grafiku, profesionálny strih a spracovanie videa.Je jedným z priekopníkov v Českej republike a etablovala sa ako spoľahlivý a silný partner v oblasti digitálneho spracovania obrazu a zvuku. Spoločnosť Syntex sa venuje distribúcii produktov, technickej podpore a poradenstvu v mnohých odvetviach video a audio produkcie a postprodukcie. Od roku 1999 je zákazníkom na Slovensku k dispozícii dcérska spoločnosť so sídlom v Bratislave. Syntex je distribútorom produktov Blackmagic Design pre český a slovenský trh. Viac informácií nájdete na stránke www.syntex.cz.

Dátum: 10. 03. 2020, Kategória: Novinky