Blackmagic Design rozširuje rodinu režijných zariadení ATEM Constellation

Výrobca profesionálnej audiovizuálnej techniky Blackmagic Design, ktorého na českom a slovenskom trhu zastupuje spoločnosť Syntex, predstavil na veľtrhu NAB 2022 nový rad režijných zariadení ATEM Constellation HD: model 1 M/E s 10x 3G-SDI vstupmi, model 2 M/E s 20x 3G-SDI vstupmi a variant 4 M/Eso 40x 3G-SDI vstupmi . Všetky tieto verzie sú vybavené štandardnou funkciou konverzie na vstupoch SDI, štyrmi funkciami farebného kľúčovania na každej zbernici M/E, efektom DVE na každej zbernici, prehrávačom médií atď. Nová séria je navrhnutá ako upgrade pre používateľov režijných zariadení ATEM Mini alebo ako funkcia modernizácie pre väčšie televízne štúdiá, ktoré stále používajú staršie režijné zariadenia. Režijné hlavy ATEM Constellation HD sú už v predaji za ceny od 919 EUR bez DPH.

Blackmagic Design ATEM Constellation HD

Režijné zariadenia ponúkajú ovládací panel na prednej maske (napr. na nastavenie jednotky počas inštalácie, kontrolu menej náročných relácií atď.) a LCD displej na náhľad videa alebo prezeranie menu jednotky. Ich kompaktný dizajn je veľkou výhodou pri živom vysielaní; na zadnom paneli sa nachádzajú vstupy 3G-SDI, výstupy 3G-SDI, symetrické zvukové rozhranie a port Ethernet na diaľkové ovládanie. Najvyšší model 4 M/E pridáva sériový port RS-422 a digitálne zvukové rozhranie MADI.

Rodina režijných zariadení ATEM Constellation HD ponúka modely s až 40 nezávislými vstupmi 3G-SDI s konverziou nahor/nadol, ktoré umožňujú konvertovať zdroj videa 1080p na zvolený štandard. Režimy majú tiež veľký počet nezávislých videovýstupov 3G-SDI: aj najmenší variant 1 M/E je vybavený šiestimi výstupmi 3G-SDI, model 2 M/E ponúka 12 výstupov 3G-SDI a model 4 M/E dokonca 24 výstupov 3G-SDI. Výstupy možno použiť na smerovanie vstupov a interných zdrojov videa, na nahrávanie ISO atď. Výstupný signál SDI obsahuje časový kód (RP-188), zvuk (Program bus), príkazy na diaľkové ovládanie kamery, signalizačné príkazy a spätný hovor.

Integrované funkcie viacnásobného zobrazenia umožňujú sledovať viacero zdrojov videa na jednom monitore. Nezávislé viacnásobné výstupy (1 pre model 1 M/E, 2 pre 2 M/E a 4 pre 4 M/E) umožňujú zobrazenie akéhokoľvek externého alebo interného zdroja signálu v 4, 7, 10, 13 alebo 16 oknách súčasne. Samozrejme, môžu sa zobrazovať aj ďalšie informácie, napr. VU metre alebo signalizácia.

Komunikačné funkcie zahŕňajú 5-pinový konektor XLR na priame pripojenie náhlavnej súpravy, ako aj rozhranie RJ-12 pre štandardné systémy spätného hovoru, ako je ClearCom alebo RTS. Komunikačné funkcie sú plne konfigurovateľné, navyše kanály SDI 15 a 16 možno použiť na obojsmernú komunikáciu s kamerovými stanicami alebo kanály 13 a 14 na komunikáciu s technickými tímami.

Do internej pamäte sa ukladá grafika RGBA a animácie vo vysielacej kvalite, ktoré možno prehrávať pomocou dvoch alebo štyroch špecializovaných prehrávačov médií. Môže uložiť 20 statických snímok a animácií s maximálne 200 snímkami v prípade modelu 1 M/E, alebo 40 a 400 v prípade modelu 2 M/E a 60 a 600 v prípade variantu 4 M/E.

Výrobca myslel aj na tvorcov virtuálnych štúdií: ATEM Constellation HD ponúka moduly ATEM Advanced Keyer na vysokokvalitné kľúčovanie v režimoch Chroma a Luma. Systém kľúčovania farieb je veľmi výkonný a ponúka funkcie na automatické odstránenie kľúčovania pozadia, úpravu okrajov masky, korekciu farby popredia atď. Model 1 M/E ponúka 4 inštancie ATEM Advanced Keyer alebo 8 a 16 inštancií pre verzie 2 M/E a 4 M/E.

Adresáre ATEM Constellation ponúkajú aj širokú škálu natívnych efektov prelínania s plne nastaviteľnými parametrami vrátane dĺžky prechodu, farby a šírky okraja, polohy alebo smeru pohybu. Ponuku efektov dopĺňajú DVA prechody, ktoré možno kombinovať s internými prehrávačmi médií.

Okrem efektov DVE v zberniciach M/E ponúkajú modely 2 M/E a 4 M/E aj výkonný viacvrstvový procesor SuperSource so 4 vrstvami DVE a pozadiami, ktoré možno použiť ako ďalší zdroj signálu. Pre každú z vrstiev možno použiť ľubovoľný vstup videa a používatelia si môžu vybrať pozadie z banky médií. SuperSource je ideálny nástroj na vytváranie rozhovorov obraz v obraze bez potreby používať hlavné moduly DVE, ktoré sú tak k dispozícii na iné účely. Najvyšší model ATEM Constellation 4 M/E ponúka dokonca dva úplne nezávislé procesory SuperSource!

Integrované rozhranie Fairlight umožňuje veľmi komplexnú úpravu zvuku živých vystúpení. Interný mixážny pult podporuje neuveriteľných 156 kanálov, čo je v oblasti režijných zariadení pre živé vysielanie bezprecedentné. Zvukové kanály sú napájané zo vstupov SDI alebo rozhraní MADI vo variante 4 M/E. Každý vstup je vybavený funkciami na úpravu dynamiky a frekvenčnej odozvy pomocou kompresora/limitéra/expanderu/gate alebo šesťpásmového parametrického ekvalizéra a smerovanie signálu je štandardom. Ďalšími zdrojmi zvuku môžu byť zariadenia pripojené k analógovým vstupom, mikrofón komunikačnej náhlavnej súpravy alebo prehrávač médií. Mixovanie zvuku sa vykonáva pomocou softvérového ovládania ATEM alebo konzoly kompatibilnej s protokolom Mackie.

Súčasťou dodávky je aplikácia ATEM Software Control Panel, ktorá poskytuje úplné ovládanie nad hlavou. Jednotlivé časti programu umožňujú ovládanie kamery, mixovanie zvuku, správu médií, programovanie makier, dokonca aj diaľkové ovládanie rekordérov HyperDeck. Okrem toho možno stav réžie ukladať vo formáte XML, ako aj zálohovať interné obrazové údaje.

Na rozdiel od mnohých konkurenčných produktov sú všetky uvedené funkcie zahrnuté v základnej cene produktu. Nie je potrebné platiť žiadne ďalšie licencie ani pravidelné poplatky: pokročilé režijné funkcie vrátane multiview, SuperSource, efektov DVE alebo ATEM Advanced Keyer sú používateľom vždy k dispozícii.

Základné vlastnosti režijných zariadení ATEM Constellation HD

 • Moderný dizajn s ovládacími prvkami na prednom paneli
 • Až 40 vstupov 3G-SDI s konverziou formátu
 • Až 24 výstupov 3G-SDI
 • Až 4 nezávislé viacnásobné zobrazenia s možnosťou výberu rozloženia
 • DVE a efekty prelínania
 • Až 4x DVE efekty
  Talkback kompatibilný s ClearCom a RTS
 • Interná banka médií pre statické obrázky a animácie
 • ATEM Pokročilý efekt Chroma Key na odstránenie zeleného/modrého pozadia
 • 4x upstream ATEM Advanced Chroma Key na zbernici M/E
 • rozhranie 3G-SDI podporujúce bežné štandardy HD vrátane 720p, 1080i a 1080p
 • Integrovaný mixážny pult Fairlight na spracovanie až 156 kanálov
 • Bezplatná aplikácia diaľkového ovládania
 • Kompatibilita s voliteľnými hardvérovými konzolami série ATEM
 • Všetky funkcie sú zahrnuté bez dodatočných nákladov
 • Výstup videa na rozhranie USB-C v režime webovej kamery

 

Dátum: 25. 04. 2022, Kategória: Novinky