RECENZIA SmallRig RC350 a RC450

RECENZIA SmallRig RC350 a RC450

Tieto svetlá SmallRig RC350B a RC450B sú profesionálne svetlá pre tvorcov videa, ale aj fotografov, ktorí to so svojou prácou myslia vážne.

V minulom článku sme si ukázali ovládací panel SmallRig Control 3980 na ovládanie týchto svetiel a dnes si ukážeme práve svetlá, ktoré súvisia s predchádzajúcim článkom.

Dnes sa vlastne budeme venovať svetlám Smallrig RC350B a RC450B.

Tieto svetlá majú v názve COB LED, ale nie každý vie, čo to znamená. Diódy COB sú čipy LED obalené vrstvou luminoforu. To umožňuje, aby pás LED svietil nie bod po bode s jednotlivými diódami, ale všade s rovnakou intenzitou.

Začnime hneď s krabičkami! Obe obsahujú 55-stupňový hyperreflektor, ochranný kryt, návod na obsluhu v ôsmich jazykoch, napájací kábel, napájací adaptér a samotné svetlá RC350B a RC450B. Vrecko je nielen na prvý dotyk z kvalitného materiálu, ale je aj pevné, pekné a svetlám sa v ňom nič nestane.

Obe tieto svetlá možno ovládať na diaľku pomocou aplikácie aj ovládacieho panela SmallRig 3980, ktorý k týmto svetlám dostanete zadarmo. RC350B aj RC450B majú rozsah Kelvinov od 2 700 K do 6 500 K a deväť rôznych svetelných efektov s možnosťou zmeny rýchlosti pomocou tlačidla frekvencie. Rozhranie a ovládanie sú jednoduché, ale fungujú veľmi efektívne. Dva najdôležitejšie gombíky, ktoré tu máme, sa nachádzajú na zadnej strane svetla. Otočením gombíka CCT môžeme nastaviť teplotu farieb s veľmi jemným prechodom. Pomocou gombíka INT, teda gombíka intenzity, môžeme zase nastaviť jas.

Efekty tu majú vyhradené tlačidlo na ich výber, a čo je super, aj keď máte zapnuté efekty, môžete manuálne meniť intenzitu jasu aj teplotu farieb pomocou vyššie uvedených tlačidiel. Obe svetlá pracujú pri frekvencii 50 a 60 Hz so vstupným napätím 100-240 V z adaptéra.

Skvelé je, že je k dispozícii štandardný bajonet Bowens na montáž príslušenstva tretích strán, ako sú dáždniky a difúzory, ktoré sú dostupné od mnohých výrobcov. Ako každé svetlo SmallRig, aj tieto svetlá možno ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácie SmallRig SmallGoGo, ktorá má dosah až 100 m od svetla. Obe svetlá majú kvalitnú konštrukciu, a to nielen preto, že sú čiastočne vyrobené z ľahkého, ale pevného hliníka.

Kryt pôsobí robustne, aj keď je vrchná časť vyrobená z plastu. Na hornej a spodnej strane sú mriežky, aby mali svetlá dostatok priestoru na vetranie a nezahrievali sa. Hlasitosť oboch svetiel sa však pohybuje okolo 30 dB vo vzdialenosti jedného metra. Montážny adaptér pre svetlo je kompletne vyrobený z hliníka, čo je plus, pretože veľmi často je to najslabšie miesto mnohých nízkorozpočtových svetiel a softboxov, ktoré majú plastový adaptér a rukoväť. Uťahovacia rukoväť je pevná, ale zároveň sa dá ľahko uvoľniť na rýchle nastavenie uhla svetla, rovnako ako skrutka na upevnenie na stojan. CRI, teda index podania farieb, je 96 na stupnici od nuly do sto, čo je veľmi dobré. A pre tých, ktorí to nevedia, štandard je okolo 80.

Teraz vám v rýchlosti povieme rozdiely. Celková hmotnosť vrátane príslušenstva a tašky je v prípade modelu RC350B 7,9 kg, zatiaľ čo v prípade modelu RC450B je to 8,5 kg. Hlučnosť integrovaného ventilátora vo vzdialenosti 1 m je v prípade RC350B len približne 28 dB, čo môže znieť ako hluk v prázdnej miestnosti bez ľudí, zatiaľ čo v prípade RC450B je to približne 32 dB, čo je zhruba ako šepot. Pri teplote 5600 K je maximálna intenzita osvetlenia vo vzdialenosti 1 m pre RC350B s nainštalovaným reflektorom 115 000 luxov, zatiaľ čo pre RC450B za rovnakých podmienok je to 121 000 luxov. S

pravdepodobne najväčší rozdiel je tu vo výkone, pretože tristopäťdesiatka je napriek rovnakým rozmerom menším bratom výkonnejšej štyristopäťdesiatky.

Posledná vec, v ktorej sa tieto dve svetlá líšia, sú ceny.

RC350B si môžete kúpiť už od 24 800 Kč TU.

RC450B od 30 300 Kč TU.

 

Dátum: 28. 02. 2023, Kategória: Blog