RECENZIA BLACKMAGIC DESIGN POCKET CINEMA CAMERA 6K PRO

RECENZIA BLACKMAGIC DESIGN POCKET CINEMA CAMERA 6K PRO

Dnes sa pozrieme na vreckové delo spoločnosti Blackmagic!

Blackmagic 6K Pro, ktorá patrí do kategórie vreckových.

Mali sme možnosť túto kameru otestovať, preto sa tu s vami chceme podeliť o naše pocity, ako na nás táto kamera zapôsobila, pre koho je primárne určená a hlavne aké sú jej hlavné výhody.

Pri pohľade na špecifikácie vyzerá 6K Pro na prvý pohľad ako Blackmagic Design Pocket Cinema Camera 6K.

Obe majú 6K snímač Super 35, ktorý poskytne menšiu hĺbku ostrosti, natívne duálne ISO 400 a 3200, pričom najvyššie ISO je tu až 25 600, možnosť natáčať v ProRes a v BRAW, čo je len RAW od BlackMagic, v mnohých kvalitách a snímkach za sekundu, obe majú aj bajonet EF a 13 expozičných stupňov dynamického rozsahu. 6K môže natáčať len v BRAW, pretože ProRes nepodporuje 6K. Rovnaké je aj rozloženie tlačidiel.


Čo sa teda zmenilo oproti starším modelom?
Je to predovšetkým telo. Telo na modeli 6K PRO je väčšie ako na predchádzajúcich, takže sa lepšie drží, máte nad ním väčšiu kontrolu a na boku je navyše mini xlr port s batériami Sony NPF, takže nebudeme musieť používať malé batérie LPE ako pri predchádzajúcich modeloch. Výhodou je, že keď máte vo fotoaparáte s gripom viacero batérií, môžete ich vymeniť alebo hneď nabiť a neovplyvní to funkciu fotoaparátu pri snímaní. Batérie nám tiež poskytujú viac času na fotografovanie.


Keď už hovoríme o výstupoch a vstupoch, tento fotoaparát má možnosť pripojiť mikrofón a slúchadlá. K dispozícii je aj HDMI, USB-C, dva mini XLR a napájací zdroj. Na externé úložisko v podobe disku budete môcť využiť USB-C. Rozhranie USB-C rozširuje aj ďalšie možnosti o napájanie nabíjačiek telefónov, napájacích zdrojov notebookov, externých batérií atď.
Voliteľný batériový grip nahrádza internú batériu dvojicou batérií, čím sa výrazne predlžuje životnosť batérie. Podporované sú pamäťové karty CFast, SDUHS-IIa externé USB-C 3.1


Čo všetko však tento fotoaparát podporuje, sa dozviete na stránke www.Syntex.cz

Táto kamera je určená najmä pre skúsených kameramanov, ktorí zvládajú pokročilejšie funkcie a majú radi jednoduché nastavenie. Ostatní výrobcovia by sa mohli od BlackMagick učiť, ako urobiť pekné a prehľadné menu. V tejto kamere nemáte automatické zaostrovanie, práve preto, že je to profesionálna kamera, kde sa očakáva, že budete mať niekde po ruke aj zaostrovačku, ktorá to urobí za vás. Na zadnom paneli prístroja sa nachádza veľký 5" dotykový displej, ktorý uľahčuje komponovanie záberov a presné zaostrovanie. Monitor zobrazuje informácie o stave fotoaparátu, histogram, výstup funkcie asistenta zaostrovania, úrovne, sprievodcov a má až 1 500 nitov. A najlepšie na displeji je, že je konečne polohovateľný v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Vďaka tomu teraz môžete snímať z perspektívy alebo z nadhľadu a v prvom rade vidieť, čo snímate. Vrecková kamera Cinema Camera 6K Pro podporuje aj pripojenie voliteľného externého hľadáčika s vysokokvalitným displejom OLED s rozlíšením 1 280 x 960, sklenenou optikou pozostávajúcou zo štyroch šošoviek na dioptrickú korekciu od -4 do +4 a snímačom pohľadu hľadáčika. Je nastaviteľný v uhle 70° a dodáva sa s tromi rôznymi okulármi pre ľavé aj pravé oko. Exkluzívnou funkciou vreckovej kamery Blackmagic Cinema Camera 6K Pro je integrovaný motorizovaný zásobník filtrov neutrálnej hustoty (ND 2, 4 a 6) špeciálne navrhnutý s ohľadom na kolorimetriu kamery.


Tlačidlá aktivácie ND filtrov sú umiestnené na zadnom paneli kamery, takže sa dajú ľahko ovládať palcom pravej ruky.
Vreckové kamery Blackmagic Cinema Camera používajú štandardný 10-bitový formát Apple ProRes až do rozlíšenia 4K alebo 12-bitový formát Blackmagic RAW alebo BRAW až do rozlíšenia 6K bez potreby konverzie formátu počas postprodukcie. Záznamovými médiami sú tu CFast, SD UHS-II a externé USB-C 3.1. Možno ich formátovať pre súborový systém HFS+ v systéme macOS aj ExFAT v systéme Windows. Kamera stále nemá systém IBIS, ale máme tu systém gyroskopického senzora, ktorý dokáže zaznamenávať polohu kamery počas natáčania na neskoršiu stabilizáciu videa. Kamera 6K Pro je vybavená dvojicou konektorov Mini XLR na nahrávanie dvoch zvukových stôp bez potreby externého mixážneho zariadenia. Štvorica integrovaných mikrofónov s nízkou hladinou šumu a vysokou odolnosťou voči otrasom a nárazom vetra zabezpečuje kvalitný záznam zvuku bez potreby externých mikrofónov. K dispozícii je aj 3,5 mm vstup pre mikrofón, výstup pre slúchadlá alebo integrovaný reproduktor.Rozmery zariadenia blackmagic Pocket 6K Pro sa výrazne líšia od modelu 6K, keďže rozmery modelu 6K PRO sú 179,8 milimetra × 112 × 122,9 a hmotnosť je 1,2 kg. V porovnaní s väčšinou ostatných kamier má kamera na spodnej strane dva statívové držiaky, takže ich má viac, čo je praktické, pretože to znamená, že kameru nemusíte otáčať na doske. Obrazovovám žiadna iná kamera v tejto cenovej kategórii neposkytne viac filmového výstupu ako táto. Keďžesníma v rozlíšení 6K, budete potrebovať veľa úložného priestoru, veľké disky a rýchlejší počítač. Presný dátový tok si môžete pozrieť tu: https://www.syntex.cz/blackmagic-design-pocket-cinema-camera-6k-pro

Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere a tešíme sa na ďalšiu recenziu.

Dátum: 14. 02. 2023, Kategória: Blog