Novinky z IBC 2013

Novinky z dielne SONY

Na tohtoročnom IBC spoločnosť SONY predstavila množstvo noviniek, z ktorých časť bola už ohlásená na výstave NAB v Las Vegas v apríli tohto roka. Dobrou správou je, že väčšina ohlásených noviniek je už dostupná a nie je nutné na ne čakať ďalšie mesiace. Keďže tohtoročné IBC sa nieslo kompletne v znení 4K, asi najzaujímavejšou novinkou je kompaktná “handycam” 4K kamera PXW-Z100. Kamera má nový 1/2.33” Exmor R CMOS senzor, novú širokoúhlu 4K optiku s 20x zoomom a aj nový záznamový kodek XAVC, ktorý si vypožičala od CineAlta kamier F5/F55. PXW-Z100 je schopná zaznamenávať plné 4K rozlíšenie 4096x2160 pri 50 plných snímkoch a pri dátovom toku až 500Mbps. Okrem plného 4K je kamera schopná zaznamenávať aj QFHD (3840x2160) a štandardné HD vo vyššom dátovom toku (až 223Mbps) v MPEG-4 AVC/H.264 kompresii pri 4:2:2 a 10-bit intra-frame kompresiou. Počas roka 2014 by mal byť dostupný firmware upgrade umožňujúci záznam do LongGOP 4K a AVCHD formátov. Profi audio (2x XLR vstup), HDMI výstup pre 4K, 3G HD-SDI výstup, možnosť ovládania základných vlastnosti po Wi-Fi sú samozrejmosťou. Cena kamery PXW-Z100 by sa mala pohybovať okolo 6000 EUR bez DPH a dostupná by mala byť ešte tento rok.

SONY plánuje implementovať nový XAVC kodek do viacerých nových kamkordérov vrátane PMW-300 (firmware v 2014), ktorá bude dostupná v dvoch verziách - s 14x zoom (PMW-300/K1) a 16x zoom (PMW-300/K2) optikou. PMW-300 nahrádza veľmi populárnu EX3 a okrem 1/2" Exmor CMOS čipu, 50Mbps záznamu, vymeniteľného objektývu a integrovanej ramennej opierky prináša aj vzdialené ovládanie po Wi-Fi, vylepšený hľadáčik s vysokým rozlášením (960x540 pixelov) alebo vzdielene ovládanie pomocou RCP cez 8-pin konektor. Verzia PMW-300/K1 je už dostupná v cene pod 7000,- EUR bez DPH, verzia PMW-300/K2 bude dostupná koncom roka za mierne vyššiu cenu.

Nová PMW-400 dostupná len ako telo (PMW-400L) alebo s 16x zoom objektívom (PMW-400K) nahrádza PWM-350 a prináša okrem vzdialeného ovládania cez Wi-Fi aj vylepšený hľadáčik, 3DNR redukciu šumu alebo integrovaný systém na redukciu artefaktov spôsobených zábleskom fotoaparátov. PMW-400 obsahuje dvojicu HD/SD-SDI výstupov a pomocou 50-pin rozhrania CBK-CE01 je možné z kamery na rameno spraviť štúdiovú kameru kompatibilnú s digitálnym triax (CA-TX70) alebo optickým adaptérom (CA-FB70). Na urýchlenie workflow SONY predstavilo adaptér CBK-WA100 a CBK-WA101, ktorý umožňuje bezdrôtový prenos obsahu cez 3G/4G/LTE/Wi-Fi modul. Adaptér je kompativilný s PMW-500/400/300/200/160/150/50 (pri použití HD/SD-SDI a USB konektivity) a s PMW-320, PDW-F800/700/680 (pri použití HD/SD-SDI konektivity). Spolu s týmto adaptérom bol predstavený aj nový akumulátor BP-U60T schopný napájať externé zariadenia (napr. tento adaptér). Množstvo funkcií kamery ešte podčiarkuje aj časovo obmedzená akcia, vďaka ktorej pri kúpe bodypack vysielača alebo bezdrôtovej “handky”, získate ku kamere zdarma dvojkanálový digitálny bezdrôtový prijímač DWR-S02D v cene viac ako 2000,- EUR bez DPH!

Bezdrôtové ovládanie bolo dostupné aj pre kamkordér PMW-200 (vyžaduje adaptér CBK-WA01) avšak v novej verzii softwaru je okrem ovládania zoomu, ostrenia, clony, vyváženie bielej alebo štart/stop nahrávania dostupný aj live náhľad na iOS alebo Android tabletoch. Viac o kamere PMW-200 sa dozviete v tejto obsiahlej videorecenzii.

Na tohtoročnom IBC bola predstavená aj vynovená FS700, ktorá pod označením NEX-FS700RH bude obsahovať 11x power zoom objektív SELP18200, ktorý je napr. súčasťou kamkordéru NEX-EA50EH. Po softwarovej stránke bude mať kamera vynikajúci dynamický rozsah s S-Log2 a 709 Gamma krivkamy.

Pre tých, ktorý si plánujú rozpočet dlhšie vopred SONY predstavilo 4K štúdiovú kameru na live prenosy postavenú na základe už dostupnej PMW-F55. Systém pozostáva z kamerovej jednotky CA-4000, processora BPU-4000 a ovládania kamery HDCU-2000. Celý reťazec dopĺňa videoréžia (MVS-8000X), rekordér (SR-R1000) a OLED monitor (PVM-X300) - samozrejme všetko s podporou 4K. Celý tento systém bol úspešne nasadený na FIFA Confederations Cup 2013 v Brazílii. Nemenej zaujímavým doplnkom je systém na spájanie obrazu z dvoch 4K kamier do jedného výsledného obrazu s rozlíšením 8Kx2K, v ktorom je možné sa v reálnom čase ľubovolne pohybovať a vybrať si akýkoľvek výrez obrazu (napr. nazoomovať si akúkoľvek časť ihriska). Týmto spôsobom je možné kontinuálne snímať celú hernú plochu a zabezpečiť, že vám neunikne žiaden podstatný detail.

S príchodom HD rozlíšenia a teraz pomaly už aj na diskový priestor náročnejšieho 4K, je dôležité a potrebné tento obsah efektívne ukladať alebo archivovať. Vďaka dlhoročným skúsenostiam s optickými diskami SONY predstavilo nový systém na dlhodobú archiváciu dát, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení napr. oproti rozšíreným páskovým LTO jednotkám. Nový systém Optical Disc Drive využívajúci prepisovateľné a veľmi rýchle optické disky, je možné využívať na dlhodobú archováciu (viac ako 50 rokov) ako aj na aktívne úložisko pre rôzne pracovné skupiny. Systém je plne škálovateľný je možné začať s jednou čítačkou/zapisovačkou ODS-D55U alebo ODS-D77U a niekoľkými optickými diskami (od 300GB až po 1,5TB na disk). Neskôr, ak si to budú okolnosti vyžadovať, je možné systém doplniť o menší archív ODS-L10 (schopný poňať 10 optických diskov a dve čítačky/zapisovačky) alebo prípadne integorvať niekoľko týchto archívov do knižníc s niekoľkými desiatkami diskov a prístupom niekoľkých užívateľov súčasne. Systém Optical Disc Drive je plne škálovateľný a je vhodný jak pre malé spoločnosti, tak pre veľké podniky s enormným množstvom dát.

 

 

Nové 4K produkty od Blackmagic Design

Spoločnosť Blackmagic Design predstavila niekoľko nových produktov (nielen) pre spracovanie Ultra HD/4K videa. Ide o novú réžiu ATEM 1 M/E Production Studio 4K, ktorá bude uvedená na trh priblizne v októbri tohto roka, dvojitý videomonitor do racku SmartScope Duo 4K (už dostupný), tri nové modely v rade Mini Converter, konkrétne Mini Converter Optical Fiber 4K, Mini Converter SDI to HDMI 4K a Mini Converter SDI Multiplex 4K, chystané na október a tiež inovovaný diskový videorekordér HyperDeck Studio Pro 2 (už v predaji). Výrobca ďalej ohlásil nový firmware a software „Desktop Video 10“ pre populárne naberacie karty UltraStudio 4K a DeckLink 4K Extreme, ktorý bol úplne prepracovaný a teraz dovoľuje plne duplexnú prevádzku (tj. simultánny záznam a prehrávanie videa) s minimálnou latenciou - viac informácií nájdete tu. Blackmagic Design je tak jednou z mála spoločností, ktoré ponúkajú ucelenú sadu produktov pre spracovanie videa v 4K/Ultra HD rozlíšeniach. Niet sa čo diviť, že prvý Ultra HD prenosový voz v Dánsku je vybavený práve technológiou Blackmagic Design!

Užívatelia aplikácie DaVinci Resolve poteší nedávno vydaná beta verzia programu označená číslovkou 10. Beta obsahuje celý rad novinek, okrem iného aj podporu OpenFX plug-inov a štandardu Ultra HD, nové funkcie pre distribúciu masterov do kín a pod. Na stánku spoločnosti bola predvedená realizácia farebných úprav 4K videa v reálnom čase (!) na pracovnej stanici vybavenou grafikami AMD FirePro a kartami UltraStudio 4K. Beta verziu si môžete stiahnuť na adrese blackmagicdesign.com/support.

 

NewTek uvádza nový rad videorežií TriCaster

Spoločnosť NewTek odhalila novú generáciu svojej produktovej rodiny mobilných réžií TriCaster. Nový rad obsahuje tri nové modely videoprodukčných režií – TriCaster 860, TriCaster 460 a TriCaster 410 – a podstatne vylepšenú verzi vlajkového produktu TriCaster 8000. Všetky predstavené produkty obsahujú významné zlepšenia v oblasti multi-kamerovej živej produkcie a po novom ponúkajú 4 alebo 8 konfigurovateľných efektových (M/E) kanálov. Užívatelia môžu M/E kanáli využívať k tvorbe náročných a vrstvených kompozícií v reálnom čase, produkovat sub-mixy v hlavnom programe a posielať obsah na výstupy ako sekundárný program, vrátane prelínačiek, grafiky, vrstiev a virtuálných štúdií.

Nové TriCastery jsou dodávané s aktualizovanou softwarovou výbavou, ktorá značne rozširuje možnosti operátorov a znižuje náklady produkcie. Najvýznamnejšími zmenamy sú podstatne vylepšene virtuálné štúdia – teraz s možnosťou vytváreť panoramatické a fotorealistické virtuálne štúdiá z fotografií získaných telefónmi alebo DSLR zrkadlovkami – a tiež funkcie pre ovládanie robotických „Pan-Tilt-Zoom“ kamier pomocou štandardných sériových a sieťových rozhraní, systémom presetov alebo manuálnou kontrolou nad orientáciou, ostrením a clonou jednotlivých kamier.

 

Nové verzie Photoshop CC, Premiere CC a After Effects CC

Adobe oznamuje dostupnosť aktualizácií pre užívateľov bitmapového editoru Adobe Photoshop CC a tiež na október plánované aktualizácie pre video produkty zo sady Adobe Creative Cloud. Chystané aktualizácie nástrojov z radu Creative Cloud pre spracovanie videa, napr. Adobe Premiere Pro CC alebo Adobe After Effects CC, budú obsahovať cez 150 nových funkcií a budú dostupné všetkým členom služby Creative Cloud, bez ďalších poplatkov alebo navýšenia ceny. Všetky vyššie spomenuté produkty z radu Adobe Creative Cloud si môžete objednať priamo v našom e-shope!

 

Autodesk Maya LT 2014 pre nezávislých herných vývojárov!

Autodesk uviedol novú, „odlahčenú“ a taktiež lacnejšiu verziu 3D programu Maya. Pod názvom Maya 2014 LT sa skrýva software špecificky navrhnutý pre nezávislých herných vývojárov a tvorcov mobilných hier. Maya LT obsahuje všetky nástroje, ktoré nezávislý vývojári potrebujú k výrobe obsahu pre PC, webové a mobilné hry. Program je postavený na jadre aplikácie Maya 2014, s ktoru zdieľa modelovacie nástroje (podpora NURBS povrchov, polygonálne nástroje, editácie UV koordinát apod.), vrátane sady Modeling Toolkit a plnej podpory pre „zapekanie“ textúr s nástrojem Turtle!

Autodesk taktiež ponúka možnosť dočasného prenájmu licencií. Prenajať si je možné aplikácie 3ds Max 2014, Maya 2014, Maya 2014 LT a sadu Autodesk Entertainment Creation Suite, a to na dobu jedného, troch alebo dvanástich mesiacov. Možnosť kúpy permanentnej licencie a služba Subscription zostívajú naďalej v platnosti. Pre predplatiteľov aplikácií 3ds Max, Maya alebo Mudbox 2014 boli naviac uvedené rozširujúce balíky Extension 1.

 

 

Easy Media Suite

ESM predstavili na tohtoročnom IBC velepšené verzie svojich troch najdôležitejších riešení - Ingest, CG a playout OnAirCG podporujúcich karty od Blackmagic Design. Novinky v playoutového riešenia OnAirCG je predovšetkým zmena internej architektúry zameraná na podporu “akéhokoľvek” rozlišenia, zameraného hlavne na 4K a UltraHD playback (už čoskoro). Medzi nové funkcie patrí aj možnosť vkladania skupín klipov a ich naplánovanie, čo je vhodné napr. pre vkladanie inzercie. Medzi ďalšie novinky patrí orezavanie klipov (resp. nastavenie začiatočného a koncového bodu prehrávania), vyhľadávanie klipov a optimalizácia výkonu celého systému.

Titulkovač CG dostal medzi novými funkciami možnosť animácie jednotlivých hladín v šablóne, lepšiu podporu XML a tesnejšie previazanie s playoutom. Multikanálové ingestovacie riešenie Ingest získalo o niečo prehľadnejšie pracovné prostredie, nové presety, ktoré je teraz monžé upravovať/vytvárať/exportovať/importovať a prehladnejší systém nastavenia rozdelovania klipov a plánovania začiatku nahrávania. Zmeny sa dotkli aj metadát a parametrických príkazov. Nové verzie a jednotlivé vylepšenia sú už dostupné.

 

Postavte si vlastný 19” rack od Datavidea

Spoločnosť Datavideo na svojom stánku predstavilo niekoľko doplnkových produktov k svojim mobilných réžiám ako aj mobilnú verziu svojej najnovšej videoréžie SE-2800 pod názvom HS-2800. Táto mobilná réžia má 8 HD alebo SD vstupov (HD-SDI, SD-SDI a HDMI), ktoré je možné rozširujúcou kartou zvýšiť až na celkových 12 vstupov. Okrem videovstupov má réžia aj 4x XLR audio, vstavaný interkom/tally, 17” multiviewer ako aj množstvo efektov, prelínačiek, 2x obraz v obraze, 2x DSK pre grafiku alebo logá. Ďalšou novinkou je 19” 1U rack hardwarový SD/HD chromakey kľúčovač DVK-300HD s HD/SD-SDI, HDMI alebo DVI in/out a pohodlným softwarovým ovládaním funkcií ako jas, kontrast, reduckia šumu, nastavenie hrán alebo farebný rozptyl cez LAN. Zaujímavosťou bude aj nový malý up/down/cross prevodník DAC-70, ktorý bude schopný konvertovať VGA, HDMI a SDI formáty - ideálny pomocník ak potrebujete pripojiť/ notebooky k videoréžiám. Zaujímavou novinkou, tentoraz skôr z užívateľského rozhrania je nový Datavideo Rack Builder - webová aplikácia umožňujúca si vyskladať vlastnú 19” rack zostavu aj s doplnkami na niektorej videoréžii od Datavidea. Zostavy je možné si uložiť a pokračovať neskôr, prípadne nám ich zaslať na nacenenie alebo kontrolu kompatibility.