Dĺžka záznamu vs. Dátový tok

 

 

Dnešné modely kamier ponúkajú hneď niekoľko formátov záznamu. Niektoré zaznamenávajú obraz v MPG2, iné v MPG4. Formátov a kodekov používaných na ukladanie dát je pomerne veľa a človek pomaly stráca prehľad o tom aký dlhý záznam bude mocť nahrať na jednotlivé médiá.

Aby sme vám pomohli zorientovať sa koľko záznamu a v akej kvalite budete schopní zaznamenať na svoje médium, prinášame vám stručný prehľad dĺžok záznamu pri najpoužívanejších dátových tokoch.

Vráťme sa však ešte k páskovému záznamu a pripomeňme si hodnoty dátových tokov, ktoré používajú jednotlivé systémy.

 

  • Mini DV/HDV   =  3.125 MB/s (25 Mb/s)                   FireWire 400: 49.15 MB/s (393.22 Mb/s)
  • DVC                     =  6.25 MB/s (50 Mb/s)                 FireWire 800: 98.3 MB/s (786.43 Mb/s)
  • DVCPRO (HD)  =  12.5 MB/s (100 Mb/s)                   USB 2.0: 60 MB/s (480 Mb/s)
  • HDCAM             =  17.5 MB/s (140 Mb/s)                  USB 3.0: 300 MB/s (2.5 Gb/s)
  • HDCAM-SR        =  55 MB/s (440 Mb/s)                    Thunderbolt: 600 MB/s (5 Gb/s)

 

Keďže záznam z páskových médií potrebujeme dostať do počítača, je potrebné pripojiť kameru alebo prehrávač/ recorder cez vstupné rozhranie. Pri páskovom zázname sa najčastejšie využíva rozhranie s názvom FireWire (iLink/IEEE 1394).

 

Vyššie v článku nájdete prehľad maximálnych rýchlostí prenosu dát pre jednotlivé rozhrania. Okrem FireWire tu nájdete USB 2.0,

USB 3.0 či Thunderbolt.

 

Ako sme už naznačili vyššie, kvalita záznamu je daná výškou dátového toku (bitrate). Čím je táto hodnota vyššia, tým bude nahrávka kvalitnejšia. Zároveň ale tiež platí, že so zvyšovaním dátového toku porastie aj veľkosť ukladaných dát. Preto sme pre vás pripravili grafické porovnanie, ktoré ponúka prehľad niekoľkých často používaných hodnôt dátového toku. Zobrazené hodnoty sú udávané v minútach a dĺžka grafu predstavuje kapacitu 32 GB resp. 64 GB SD karty. Tieto kapacity sme zvolili z dôvodu, že ide asi o najpoužívanejšie veľkosti pri zázname videa.

 

Viac informácií nájdete na našom blogu: