Blackmagic Design odhalují režie ATEM Mini Extreme – tisková zpráva

TLAČOVÁ SPRÁVA

22. február 2021

ATEM Mini Extreme je najväčší model z radu kompaktných režijných kamier ATEM Mini od spoločnosti Blackmagic Design, ktorú na českom a slovenskom trhu zastupuje spoločnosť Syntex. Ide o najvýkonnejšiu režijnú zbernicu s jedným efektom v ponuke spoločnosti Blackmagic Design: ponúka 8 vstupov, 4 moduly ATEM Advanced Chroma Keyer, 6 efektov DVE, 2 prehrávače médií, 2 nadväzujúce klávesy, 16-segmentový displej s viacerými zobrazeniami, 2 rozhrania USB a niekoľko výstupov HDMI. Okrem toho ponúka variant ATEM Mini Extreme ISO možnosť nahrávania 9 stôp, t. j. všetkých 8 vstupov a výstupov relácie. Oba modely sú vybavené funkciami na streamovanie relácií na YouTube, Facebook, Twitter a ďalšie platformy.

Blackmagic Design ATEM Mini Extreme a ATEM Mini Extreme ISO

Režijné zariadenia ATEM Mini uľahčujú vytváranie živých relácií, napr. pre YouTube, ako aj profesionálnych firemných prezentácií pomocou Skype alebo Zoom, a to prostredníctvom viacerých vstupov pre kamery alebo možnosti začleniť do relácie výstup z hernej konzoly alebo počítača, napr. prezentáciu PowerPoint. Integrované funkcie efektov umožňujú vytvárať efekty prelínania alebo zábery obraz v obraze, vytvárať priebežne komentované videá atď.

Všetky modely série ATEM Mini majú rozhranie USB pracujúce v režime webovej kamery na streamovanie výstupu a výstup HDMI vhodný napríklad na náhľad na televízore a projektore. Modely ATEM Mini Pro a Extreme umožňujú aj použitie rozhrania USB na nahrávanie na disky USB. Mikrofónové vstupy potom umožňujú pripojenie mikrofónov na nahrávanie rozhovorov a komentárov k prezentáciám.

Režimy ATEM Mini majú integrovanú kompaktnú konzolu s tlačidlami na výber vstupov a efektov. Modely ATEM Mini Pro a Extreme ponúkajú aj tlačidlá na ovládanie nahrávania a streamovania a prepínanie výstupu medzi výstupmi z kamery a režimami Program a Multiview. Na zadnom paneli sa nachádzajú vstupy HDMI pre kamery alebo iné zdroje videa, vstupy pre mikrofón, rozhranie USB a výstupy HDMI ("Aux").

Modely ATEM Mini Pro a ATEM Mini Extreme pridávajú hardvérový kodér na živé streamovanie relácií cez rozhranie Ethernet. To umožňuje streamovanie na platformy, ako sú YouTube, Facebook a Twitch, vo vysokej kvalite, bez rizika výpadku snímok a s jednoduchšou konfiguráciou. Aplikácia ATEM Software Control ponúka množstvo funkcií na nastavenie vysielania; na výstupe s viacerými zobrazeniami sa zobrazuje aj náhľad stavu vysielania vrátane dátového toku. Pokročilí používatelia a štúdioví inžinieri môžu upravovať profily streamovania v súbore XML, ktorý obsahuje kompletné nastavenia zariadenia.

Na jednoduchšie streamovanie z miest mimo štúdia podporujú modely ATEM Mini Pro a Extreme pripojenie k internetu prostredníctvom mobilných telefónov 4G a 5G (s iOS a Androidom) a rozhraní USB. Túto funkciu možno použiť aj na vytvorenie záložného pripojenia k rozhraniu Ethernet na zvýšenie prevádzkovej spoľahlivosti. Po pripojení sa telefón napája aj z rozhrania USB.

Varianty ATEM Mini Pro a Extreme podporujú aj priame nahrávanie streamovaného videa na disky USB. To umožňuje dlhé nahrávky - v rovnakom formáte H.264 so zvukom AAC ako pri streamovaní - ako aj následné nahrávanie na iné online video platformy, ako sú YouTube alebo Vimeo. Režijné zariadenia podporujú nekonečné sekvenčné nahrávanie na viacero diskov pripojených napr. cez rozbočovač USB alebo produkt Blackmagic MultiDock. Nastavenia nahrávania a výber disku možno vykonať pomocou softvérového ovládania ATEM; viacnásobný výstup zobrazuje stav nahrávania.

Verzie ATEM Mini Pro ISO a Extreme ISO umožňujú následnú postprodukciu živých vystúpení súčasným nahrávaním viacerých stôp videa, t. j. všetkých neupravených vstupov a výstupov vystúpenia vrátane metadát a časového kódu. Spolu s videami sa ukladajú aj použité statické snímky. Používatelia tak môžu ľahko upravovať už odvysielaný program pomocou farebných korekcií, efektov a novej grafiky. Nahráva sa aj zvuková stránka relácie na účely následnej zvukovej postprodukcie.

Modely ISO dokážu tiež uložiť projekt vo formáte DaVinci Resolve, takže ho možno následne otvoriť jediným kliknutím myšou! Súbor projektu zachováva všetky úpravy, efekty prelínania a statické obrázky. To uľahčuje úpravu strihových stôp alebo ich úplné nahradenie pomocou funkcie Sync Bin programu DaVinci Resolve na úpravu viacerých kamier. Na transformáciu projektu Ultra HD a maximálne kvalitné farebné korekcie možno nahrané stopy nahradiť pôvodnými videami Blackmagic RAW z kamier.

Dva nezávislé stereofónne zvukové vstupy s konektormi 3,5 mm jack umožňujú používať napríklad klopové mikrofóny na vysielanie rozhovorov a diskusií. Zvukové jadro ATEM Mini je založené na zvukovej technológii Fairlight na vysokokvalitné a stabilné miešanie všetkých zdrojov zvuku (HDMI, mikrofónové vstupy) v reálnom čase. Varianty ATEM Mini Extreme ponúkajú dodatočný výstup na slúchadlá.

Každý zo vstupov HDMI je plne synchronizovaný a automaticky konvertuje signály 1080p, 1080i a 720p na aktuálne režijné rozlíšenie. V prevádzkovom režime Program/Preview môže výstup HDMI zobraziť náhľad výstupu z kamier alebo vytváraného programu, modely ATEM Mini Pro a Extreme ponúkajú ďalší výstup s viacerými náhľadmi.

Bezplatná aplikácia ATEM Software Control odomkne skrytý výkon režijných zariadení ATEM Mini! Umožňuje plne konfigurovať všetky režijné funkcie cez USB alebo Ethernet; sieťové rozhranie umožňuje aj pripojenie viacerých používateľov. Integrovaná knižnica médií sa dá použiť na import až 20 statických obrázkov RGBA z programu ATEM Software Control na logá, nadpisy alebo úvodné obrazovky, prípadne sa dá grafika importovať z programu Photoshop pomocou dodaného doplnku. Okrem toho je možné ukladať režijné nastavenia do súborov XML alebo diaľkovo ovládať diskové rekordéry HyperDeck cez rozhranie Ethernet.

Modely ATEM Mini Extreme ponúkajú štyri efekty kľúčovania v režime chroma na jednoduché vytváranie veľkolepých virtuálnych štúdií až so štyrmi kamerami. Pomocou ôsmich vstupov možno pripojiť štyri kamery a rovnaký počet generovaných pozadí zo systému virtuálneho štúdia. Prípadne je možné vytvoriť statické pozície kamery a ako pozadie použiť statické obrázky z interných knižníc a prehrávačov médií. Samozrejme, je možné vytvoriť makrá na zmenu fotoaparátov a nahrať správne pozadia do knižníc médií. Ďalšou možnosťou je použiť produkt a softvér DeckLink Quad HDMI na vytváranie virtuálnych štúdií v reálnom čase.

Okrem dvoch nezávislých efektov DVE v modeloch ATEM Mini Extreme je k dispozícii aj veľmi výkonný kompozičný procesor SuperSource so štyrmi ďalšími vrstvami DVE a ďalšou vrstvou pre pozadie. Ktorýkoľvek z režijných vstupov zariadenia ATEM Mini Extreme možno použiť ako zdroj pre jednotlivé vrstvy DVE, ktoré sa potom skombinujú s pozadím vybraným z knižnice médií. Nástroj SuperSource je ideálny na kompozície obraz v obraze s viacerými prezentujúcimi a hosťami, pričom zachováva dva efekty DVE pre ďalšiu grafiku.

Pri zložitejších produkciách s väčším počtom kamier je potrebné sledovať všetky výstupy z kamier a iných zdrojov videa spoločne na jednom monitore. Modely ATEM Mini Pro a ATEM Mini Extreme ponúkajú profesionálny viacnásobný výstup na náhľad všetkých video vstupov a zobrazenie programu a náhľadu na monitore alebo televízore HDMI. Každý z náhľadov fotoaparátu zobrazuje aj názov, merače zvuku a indikátor súčtu. V náhľade s viacerými zobrazeniami sa zobrazuje aj prehrávač médií, stav nahrávania a streamovania a virtuálny mixážny pult Fairlight.

ATEM Streaming Bridge je špecializovaný prevodník videostreamov H.264 z režijných zariadení ATEM Mini Pro a ATEM Mini Extreme na rozhrania SDI a HDMI. To uľahčuje prenos videa v rámci miestnych sietí alebo globálne cez internet. Použitý videokodek H.264 zaručuje vysokú kvalitu obrazu pri nízkom dátovom toku. ATEM Streaming Bridge preto umožňuje vytvoriť rozvetvenú sieť štúdií vybavených ATEM Mini Pro a Extreme a spolupracovať tak napríklad s blogermi alebo miestnymi spravodajskými organizáciami. Softvér ATEM sa postará o vytvorenie konfiguračného súboru, ktorý môžu používatelia poslať e-mailom jednotlivým štúdiám.

Hlavné vlastnosti ATEM Mini Extreme a ATEM Mini Extreme ISO

 • Miniatúrne stropné zariadenie s integrovaným ovládacím panelom
 • 8 vstupov na pripojenie kamier a iných zariadení
 • Streamovanie cez ethernetové alebo mobilné pripojenie
 • Podporuje dátové pripojenie telefónu 4G a 5G
 • Nahrávanie videa H.264 na disky USB
 • Dva stereo audio vstupy na pripojenie mikrofónov atď.
 • Automatická konverzia a synchronizácia štandardov pre všetky vstupy
 • Bezplatná aplikácia ATEM Software Control pre macOS a Windows
 • Interná knižnica médií pre 20 statických obrázkov RGBA
 • 4 efekty ATEM Advanced Chroma Keyer
 • 2 nezávislé efekty DVE a efekt SuperSource so 4 ďalšími vrstvami DVE
 • 16-segmentový viacnásobný náhľad

Fotografie na vytlačenie
Fotografie všetkých produktov Blackmagic Design nájdete na stránke www.blackmagicdesign.com/press/images.

O spoločnosti Blackmagic Design
Produkty spoločnosti Blackmagic Design sú lídrami v oblasti strihu videa, digitálnych filmových kamier, farebných korektorov, monitorovania videa, prepínačov signálu, záznamníkov diskov, monitorov kriviek a softvéru na obnovu filmov vo filme, postprodukcii a televízii. Séria kariet na záznam videa DeckLink od spoločnosti Blackmagic Design odštartovala revolúciu v kvalite a dostupnosti. Rad produktov spoločnosti DaVinci na úpravu farebného videa dominuje na filmovom a televíznom trhu od roku 1984 a bol ocenený cenami Emmy™, televíznou obdobou Oscarov. Spoločnosť Blackmagic Design pokračuje vo vytváraní inovatívnych produktov v oblasti stereoskopickej produkcie a spracovania 4K videa. Spoločnosť Blackmagic Design založili odborníci na postprodukciu a strih videa a má pobočky v USA, Spojenom kráľovstve, Japonsku, Singapure a Austrálii. Viac informácií nájdete na stránke www.blackmagicdesign.com.

O spoločnosti Syntex
Spoločnosť Syntex so sídlom v Prahe bola založená v roku 1994 s cieľom distribuovať produkty a riešenia pre prepis animácie z počítača do videa, počítačovú grafiku, profesionálny strih a spracovanie videa. Je jedným z priekopníkov v Českej republike a etablovala sa ako spoľahlivý a silný partner v oblasti digitálneho spracovania obrazu a zvuku. Spoločnosť Syntex sa venuje distribúcii produktov, technickej podpore a poradenstvu v mnohých odvetviach video a audio produkcie a postprodukcie. Od roku 1999 je zákazníkom na Slovensku k dispozícii dcérska spoločnosť so sídlom v Bratislave. Syntex je distribútorom produktov Blackmagic Design pre český a slovenský trh. Viac informácií nájdete na stránke www.syntex.cz.

Dátum: 22. 02. 2021, Kategória: Novinky