Blackmagic Design odhalují novou kameru Blackmagic URSA Mini Pro 12K - tisková zpráva

TLAČOVÁ SPRÁVA

21. júl 2020

Do portfólia spoločnosti Blackmagic Design, ktorú na českom a slovenskom trhu zastupuje spoločnosť Syntex, patrí nová profesionálna digitálna filmová kamera Blackmagic URSA Mini Pro 12K s úplne novým snímačom Super 35 veľkosti 12K (12 288 x 6 480 pixelov) so 14 clonovými číslami dynamického rozsahu a snímkovou frekvenciou až 60 fps v rozlíšení 12K s 80 MP na snímku! Tretia generácia tela Blackmagic URSA Mini podporuje nové algoritmy spracovania obrazu Blackmagic Color Science 5. generácie a zvýšený výkon pri spracovaní materiálu Blackmagic RAW.

Blackmagic URSA Mini Pro 12K je úvodným záberom novej digitálnej filmovej revolúcie s úplne novým 12K snímačom Super 35 s dynamickým rozsahom 14 clôn integrovaným do populárneho tela série URSA Mini! Kombináciou 80Mpx obrazového snímača, nových algoritmov spracovania obrazu a flexibilného formátu Blackmagic RAW sa záznam 12K záberov stáva realitou. Po prevzorkovaní na rozlíšenia 8K a 4K môžu používatelia získať fantastické zábery s nekompromisnou úrovňou detailov a vernými odtieňmi pleti, porovnateľnými s výstupmi profesionálnych kamier. Fotoaparát umožňuje snímanie rýchlosťou až 60 snímok za sekundu v rozlíšení 12K, 110 snímok za sekundu v rozlíšení 8K a až 220 snímok za sekundu v rozlíšení 4K (výrez veľkosti Super 16). Kamera URSA Mini Pro 12K je vybavená držiakom PL, integrovanými ND filtrami, slotmi na médiá CFast a SD/UHS-II a výkonným rozhraním USB-C.

Rozlíšenie kamery URSA Mini Pro 12K ďaleko presahuje možnosti bežného filmu. Používateľom ponúka porovnateľnú úroveň detailov, široký dynamický rozsah a bohaté farby. Je ideálny pre hrané filmy, televízne seriály alebo veľkoformátové (IMAX) produkcie. Vďaka svojmu nekompromisnému rozlíšeniu je viac než vhodný aj na snímanie efektových záberov na kľúčovanom pozadí. Prevzorkovanie na rozlíšenie 8K alebo 4K zaručuje skvelé textúry a farby, ako aj veľmi plynulé prechody vďaka absencii artefaktov aliasingu.

Blackmagic URSA Mini Pro 12K

Kamera Blackmagic URSA Mini Pro 12K je vybavená novým revolučným obrazovým snímačom s natívnym rozlíšením 12 288 x 6 480, čo predstavuje neuveriteľných 80 megapixelov na snímku. Snímač má veľkosť Super 35, 14 clonových čísel dynamického rozsahu a natívnu citlivosť ISO 800. Zachytáva rovnaké množstvo červených, zelených a modrých pixelov súčasne a je optimalizovaný na prácu vo viacerých rozlíšeniach: môžete snímať v rozlíšení 12K pri 60 snímkach za sekundu alebo nahrávať do materiálu RAW v rozlíšení 8K alebo 4K rýchlosťou až 110 snímok za sekundu bez orezania alebo zmeny uhla záberu. A vďaka vymeniteľnému bajonetu môžete používať celú škálu moderných filmových a historických objektívov a naplno využívať ich optické prednosti!

Spolu s kamerou sa súčasne vyvíjal aj formát Blackmagic RAW na bezproblémovú prácu s rozlíšením 12K. Vďaka významným optimalizáciám umožňuje kodek Blackmagic RAW upravovať zábery aj na prenosných počítačoch, čo iné formáty neumožňujú. A vďaka obrovskému rozlíšeniu materiálu 12K môžu používatelia po orezaní na rozlíšenie 4K alebo 8K ľahko zmeniť kompozíciu záberov. S formátom Blackmagic RAW možno pracovať v ľubovoľnom rozlíšení bez vykresľovania, pričom sa zachová presnosť farieb obrazového snímača.

Iba formát Blackmagic RAW umožňuje zaznamenávať 80MP, 12-bitové snímky rýchlosťou až 60 snímok za sekundu! Nastavenia konštantnej kvality Q0 a Q5 spolu s novými režimami Q1 a Q3 zaručujú konštantnú kvalitu s adaptívnymi úrovňami kompresie. Režim konštantného dátového toku (5:1, 8:1, 12:1 a teraz aj 18:1) bol navrhnutý na dosiahnutie maximálnej kvality obrazu pri predvídateľnej, konštantnej veľkosti súboru. Dáta vo formáte RAW možno súčasne zaznamenávať na dve karty, čo umožňuje snímať materiál s vysokou snímkovou frekvenciou 12K alebo 8K na médiá typu CFast aj UHS-II. Formát Blackmagic RAW zachováva metadáta fotoaparátu vrátane informácií o použitom objektíve, vyvážení bielej, korekciách LUT atď. pre čo najkonzistentnejší výstup od snímania až po finálnu postprodukciu.

Materiál 12K zaručuje najvyššiu úroveň detailov a farieb pri postprodukcii. Následným prevzorkovaním sa dá získať vysoko detailný obraz 8K bez aliasingu. Okrem toho formát Blackmagic RAW podporuje prácu priamo v rozlíšení 12K vďaka vysoko efektívnej optimalizácii, podpore viacerých jadier CPU a akcelerácii GPU (Apple Metal, CUDA a OpenCL)! To umožňuje používateľom pracovať priamo so zábermi bez generovania proxy súborov.

Piata generácia algoritmov na spracovanie obrazu od spoločnosti Blackmagic Design zahŕňa novú krivku prenosu filmu, ktorá lepšie využíva farebné údaje z nového snímača. Výsledkom je ešte kvalitnejšie podanie farieb, pleťové tóny alebo vysoko sýte farby (neónové nápisy, brzdové svetlá automobilov atď.) nie sú vylúčené! Blackmagic RAW zachováva široký dynamický rozsah a farebnú odozvu snímača vďaka metadátam, ktoré možno použiť na ďalšie spracovanie záznamu.

Rozsah formátov záznamu a snímkových frekvencií je rovnako bohatý, od 60 snímok za sekundu v rozlíšení 12K (12 288 x 6 480, 17:9) cez 110 snímok za sekundu v rozlíšení 8 192 x 4 320, 140 snímok za sekundu v rozlíšení 8 192 x 3 408 alebo v režime výrezu Super 16 až po 220 snímok za sekundu v rozlíšení 4 096 x 2 160! Hoci režim záznamu 12K ukladá takmer 10-krát viac informácií ako Ultra HD, kamera ponúka tri možnosti záznamu: na dvojicu kariet CFast a UHS-II SD alebo na externý disk pripojený k integrovanej zbernici SuperSpeed USB-C, ktorá umožňuje používať rýchle disky SATA a NVMe. V režime "Záznam RAW na 2 karty" fotoaparát zaznamenáva súčasne na dve médiá, čím dosahuje prenosové rýchlosti až 900 MB/s pre 2 karty CFast alebo 500 MB/s pre 2 médiá SD UHS-II. Rozširujúci port USB-C ako tretia možnosť nahrávania podporuje prenosovú rýchlosť až 900 MB/s.

Väčšina projektov si vyžaduje používanie širokej škály objektívov, preto URSA Mini Pro ponúka vymeniteľné bajonetové držiaky pre rôzne štandardy. Dodávaný bajonet PL sa dá rýchlo a jednoducho vymeniť za bajonet Canon EF alebo Nikon F a k dispozícii je aj bajonet B4 pre URSA Mini Pro 4,6K G2.

Kamery Blackmagic URSA Mini Pro sú vybavené moderným rozhraním USB-C; v prípade modelu G2 s rozlíšením 4,6K ide o variant USB-C 3.1 Gen 1 s prenosovou rýchlosťou až 5 Gb/s a v prípade variantu s rozlíšením 12K ide o USB-C 3.1 Gen 2 s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s! Zbernicu možno použiť na pripojenie externých diskov - napríklad novej verzie voliteľného príslušenstva Blackmagic URSA Mini Recorder - na nahrávanie na rýchle, vysokokapacitné médiá SSD. Disky SSD NVMe umožňujú naplno využiť možnosti kamery a nahrávať súbory Blackmagic RAW v rozlíšení 12K s nastavením Q0 alebo nahrávať videá s veľmi vysokou snímkovou frekvenciou. Po skončení snímania stačí odpojiť disk, preniesť ho do strižne a okamžite začať upravovať bez kopírovania.

Nový model voliteľného externého rekordéra Blackmagic URSA Mini Recorder umožňuje nahrávať 12-bitové 12K súbory Blackmagic RAW na výkonné 2,5" SSD disky vrátane najnovšej generácie médií U.2 NVMe. Tieto disky sú extrémne rýchle a ľahko dosahujú prenosové rýchlosti až 900 MB/s pri nahrávaní materiálov Blackmagic RAW 4K, 8K a 12K v najvyššej kvalite Q0. Rekordér sa montuje na zadný panel medzi kameru Blackmagic URSA Mini Pro 12K a batériu a pripája sa cez rýchle rozhranie USB-C.

Vlastnosti kamery Blackmagic URSA Mini Pro 12K

 • 12K snímač Super 35 s rozlíšením 12 288 x 6 480
 • Určené na natáčanie celovečerných filmov, trikových záberov alebo reklám
 • 14 clonových čísel s dynamickým rozsahom, natívna citlivosť ISO 800
 • Formát Blackmagic RAW umožňujúci priamu úpravu materiálu 12K
 • Optimalizácia Blackmagic RAW pre technológie Metal, CUDA a OpenCL
 • Generácia 5 Color Science s novou krivkou prenosu filmu
 • Nahrávanie až do 60 fps v rozlíšení 12K, 110 fps v rozlíšení 8K a 220 fps v rozlíšení 4K
 • Záznam na dve karty CFast, až 900 MB/s
 • Obsahuje PL bajonet, EF a F bajonety ako voliteľné príslušenstvo
 • Rozhranie SuperSpeed USB-C na pripojenie externých diskov
 • Plná verzia profesionálnej postprodukčnej aplikácie DaVinci Resolve Studio
 • Kompatibilný s novým voliteľným rekordérom Blackmagic URSA Mini.

Fotografie pre tlač
Fotografie všetkých produktov Blackmagic Design nájdete na www.blackmagicdesign.com/press/images

.

O spoločnosti Blackmagic Design
Produkty spoločnosti Blackmagic Design sú lídrami v oblasti strihu videa, digitálnych filmových kamier, farebných korektorov, monitorovania videa, prepínačov signálu, záznamových zariadení na disky, monitorov kriviek a softvéru na reštaurovanie filmov vo filme, postprodukcii a televízii.Séria kariet na záznam videa DeckLink od spoločnosti Blackmagic Design odštartovala revolúciu v kvalite a dostupnosti. Rad produktov DaVinci na úpravu farebného videa dominuje na filmovom a televíznom trhu od roku 1984 a bol ocenený cenou Emmy™, televíznou obdobou Oscara. Spoločnosť Blackmagic Design pokračuje vo vytváraní inovatívnych produktov v oblasti stereoskopickej produkcie a spracovania 4K videa. Spoločnosť Blackmagic Design založili odborníci na postprodukciu a strih videa a má pobočky v USA, Spojenom kráľovstve, Japonsku, Singapure a Austrálii. Viac informácií nájdete na stránke www.blackmagicdesign.com

.

O spoločnosti Syntex
Spoločnosť Syntex so sídlom v Prahe bola založená v roku 1994 s cieľom distribuovať produkty a riešenia pre prepis animácií z počítača do videa, počítačovú grafiku, profesionálny strih a spracovanie videa.Je jedným z priekopníkov v Českej republike a etablovala sa ako spoľahlivý a silný partner v oblasti digitálneho spracovania obrazu a zvuku. Spoločnosť Syntex sa venuje distribúcii produktov, technickej podpore a poradenstvu v mnohých odvetviach video a audio produkcie a postprodukcie. Od roku 1999 je zákazníkom na Slovensku k dispozícii dcérska spoločnosť so sídlom v Bratislave. Syntex je distribútorom produktov Blackmagic Design pre český a slovenský trh. Viac informácií nájdete na stránke www.syntex.cz.

Dátum: 21. 07. 2020, Kategória: Novinky