Ako nastaviť “Back Focus”

Možno ste sa už niekedy ocitli v situácii, že ste na svojej kamere nedokázali zaostriť daný predmet alebo osobu.
Prípadne ste pri plnom zoome zaostrili, ale hneď po odzoomovaní sa obraz rozostril. Takéto situácie sa občas stávajú.
Ide o tzv. “Back Focus” problém. Nie je to neriešiteľná situácia. My vám teraz ukážeme ako si v takomto prípade poradiť.
Ako príklad nám poslúžia dobre známe modely kamier Sony PMW-EX1 a jeho nástupca Sony PMW-200. Obidve kamery sú vybavené profesionálnym objektívom Fujinon HD lens.

Treba si uvedomiť, že správne nastavenie “Back Focus” je pre kameramana veľmi dôležité. Zaisťuje totiž, že poloha ostriaceho bodu bude korektná (rovnaká) v celom rozsahu objektívu. To znamená, že zaostrený predmet/ osoba budú ostré pri maximálnom zoome ale aj pri plnej šírke, ktorú nám daný objektív poskytuje.

Najskôr si ukážeme ako nastaviť “Back Focus” pri novšom modeli, teda Sony PMW-200.
V prvom rade je dôležité, aby sme nastavili IRIS (clonu), FOCUS (ostrenie) do pozície “AUTO”. Obidve tlačidlá nájdete na ľavej strane tela objektívu. Ustíme sa tiež, že posuvný ostriaci prstenec je v polohe “AF/MF”. Na záver ešte vypneme na objektíve “MACRO”.
Teraz zafixujeme kameru na statív alebo ju položíme na stabilnú podložku tak, aby sme zamedzili pohybu kamery. Odporúčame kameru umiestniť asi 3 metre od steny s výraznou štruktúrou. Ideálna je tehlová stena, alebo je tiež dobré použiť vytlačený vzor Siemensovej hviezdy.

Teraz vstúpime do “MENU” kamery a v záložke “CAMERA SET” nájdeme “Auto FB Adjust”. Následne potvrdíme tlačidlom “Execute” a počkáme pokiaľ sa proces nastavovania “Back Focus” neskončí. A je to, teraz len zavrieme ponuku “MENU” a kamera je pripravená na nakrúcanie.


Pozrite si aj priložené video (Zdroj: AbelCine):

 

 

Pri staršom modeli Sony PMW-EX1 je postup rovnaký ako pri PMW-200 ale len čo sa týka nastavení, ktoré je potrebné urobiť na objektíve (zapnutie funkcie “AUTO” pre clonu aj pre zaostrovanie a vypnutie funkcie “MACRO”). Potom musíme vstúpiť do “Maintenance menu”. Pri modeli PMW-EX1 to urobíme nasledovne… Stlačíme naraz tlačidlá “MENU” a “SEL/SET”. Obidve tlačidlá držíme stlačené a následne stlačíme tlačidlo “CANCEL”. Zobrazí sa “Maintenance menu”. Nájdeme v ňom položku “FB Adjust” a potvrdíme tlačidlom “Execute”. Zvyšok už je automatický proces, ktorý by mal trvať približne 15 sekúnd.

Dúfame, že vám naše inštrukcie pomohli a vy sa opäť môžete tešiť z ostrého obrazu svojich zariadení :)

 

Viac informácií nájdete na našom blogu: