Top vlastnosti kamery Sony PXW-Z280

Kategórie
 
 
 
 
 
Obľúbené produkty
Wishlist (zoznam želaní) je prázdny
 
 
 
Pondelok, 26. február 2018

Určite mnohí z vás poznajú, pracovali alebo ešte stále pracujú s teraz už takmer legendárnou kamerou Sony PMW-EX1 resp. novšou PMW-EX1R. Je to už pomaly kultový model ktorý ako prvý prišiel na trh s tromi pol palcovými snímačmi (3x 1/2") a integrovaným profesionálnym objektívom Fujinon. Nielen tieto vlastnosti predurčili XDCAM EX model k úspešnej budúcnosti medzi profesionálnymi ale aj občasnými kameramanmi a na kamery sa celosvetovo natočilo množstvo kvalitného HD obsahu.

Tentraz vám prinášame prehľad najzaujímavejších noviniek, funkcií a vychytávok, ktoré prináša najnovší nástupca kamerovej rady XDCAM EX - 4K HDR kamkordér Sony PXW-Z280.

 

3x 4K Exmor-R CMOS snímač

Sony PXW-Z280 je momentálne jediným modelom kompaktnej handheld kamery na svete disponujúcim tromi 1/2" 4K Exmor-R CMOS snímačmi. V kombinácii s profi objektívom od spoločnosti Fujinon s perfektnou svetelnosťou F1.9 zaručuje ostrý obraz s nízkou úrovňou šumu v takmer akýchkoľvek podmienkach. To predurčuje kameru aj na prácu v situáciach s nižšou hladinou osvetlenia. Vďaka novej technológii Exmor-R je výsledný obraz čistejší a obsahuje menej šumu ako sme boli zvyknutí pri predchádzajúcich modeloch 3-čipových polpalcových kamier Sony alebo pri iných 4K kamerách s menšími senzormi.


 

SDR aj HDR v jednom tele

Kamkordér PXW-Z280 kombinuje SDR aj HDR záznam v jednom tele. Ponúka možnosť záznamu v režimoch SDR (REC.709) aj HDR (HLG/BT.2020). Navyše pri práci v HDR móde (High Dynamic Range) si môžete vybrať či chcete pracovať s farebným priestorom Sony S-Log3 alebo HLG.


 

Formáty záznamu

Formáty záznamu môžete voliť z viacerých kodekov a rozlíšení. Výnimkou nie je ani UHD záznam so snímkovou frekvenciou 50p/60p v 10-bit pri 4:2:2 vzorkovaní. Veľkou výhodou je možnosť súčasného záznamu UHD a HD na jednu SxS kartu. Po ukončení záznamu máte tiež možnosť skopírovať záznam z SxS kariet na USB kľuč priamo z kamery bez nutnosti použiť čítačku kariet alebo notebook, čo je ideálne ak ste v teréne alebo jednoducho nemáte čas zálohovaním alebo archivovaním záznamu.

K dispozícii sú nasledovne video kodeky:

  • XAVC-Intra (UHD rozlíšenie pri 600 Mbps, HD rozlíšenie pri 222 Mbps)
  • XAVC-Long (UHD rozlíšenie pri 150 Mbps, HD rozlíšenie pri 50 Mbps)
  • MPEG HD422 (HD rozlíšenie pri 50 Mbps)
  • MPEG HD420 (HDrozlíšenie pri 35 Mbps)
  • DVCAM (SD rozlíšenie pri 25 Mbps)

 

17x profi zoom objektív

Kamkordér je vybavený profi objektívom so 17x / 34x optickým zoomom. Objektív je škutočným skvostom, ktorým kameru vybavila tradične spoločnosť Fujinon s možnosťou práce v plne manuálnom režime s dorazmi na prstencoch. Objektív poskytuje výbornú svetelnosť (F1.9) aj šírku pri prepočte na 35mm je šírka záberu od 30.3mm až 515mm. Hodnota optického zoomu pri 4K rozlíšení je 17x ale pri práci v režime HD môžete využiť funkciu digitálneho extendera (v zásade výrez z obrazu) čím hodnotu optického zoomu zdvojnásobíte až na úctihodných 34x.


 

Autofokus a detekcia tváre

Kamera dostala aj po softwarovej stránke nové a užitočné funkcie. Jednou z nich ej aj automatické ostrenie s funkciou detekcie tvárí. Kamera automaticky detekuje v obraze tváre a vy si môžete pomocou malého joysticku zvoliť, na ktorú tvár sa má autofocus zamerať a sledovať.


 

Elektornický variabilný ND filter

Ďalšou zaujímavosťou je funkcia variabilného elektronického ND filtra. Aj model PXW-Z280 dostal do vienka variabilný elektronický ND filter, ktorý sa dá navyše používať aj v manuálnom, ale aj v automatickom režime.


 

Kamera je obohatená aj o dnes tak moderné bezdrôtové funkcie. Hlavné funkcie kamery Sony PXW-Z280 je možné ovládať cez štandardnú Wi-Fi sieť. Okrem ovládania kamery viete aj streamovať live obraz z kamery alebo uploadovať videa na FTP server cez Wi-Fi. Bezdrôtové možnosti dopĺňa aj LTE prenos videa a kamera ma aj štandardný Ethernet konektor pre priame pripojenie kamery do siete (napr. na miestach, kde je káblové pripojenie do internetu).


 

LANC ovládanie

Novinkou pri XDCAM kamere Sony PXW-Z280 je, že je prvým modelom z radu, ktorý na ovládanie používa LANC protokol. Vďaka LANC rozhraniu môžete používať aj menšie a lacnejšie LANC ovládače objektívu (takzvané "palce") ako napr. veľmi populárny model Libec ZC-LP alebo Libec ZFC-L.


 

12G-SD a HDMI

Kamera ponúka bohatý výber vstupov aj výstupov. Nechýba profesionálny konektor BNC, rozšírené HDMI (veľký A-čkový konektor), USB, SDHC (utility slot) či dokonca sieťový RJ45. Nájdete tu prepínateľný konektor časového kódu (Time Code vstup/výstup), Genlock na synchronizáciu alebo samotný 12G-SDI výstup. Zaujímavosťou je, že kamera "vypúšťa" video signál z HDMI aj z SDI výstupov súčasne - netreba teda už voliť medzi jedným alebo druhým a získate ta väčšiu variabilitu, čo určite poteší.


 

Ako sme spomínlai vyššie, SDI výstup je prvý raz v histórii výrobcu navrhnutý ako 12G-SDI výstup, čo v praxi znamená, že viete posielať UHD signál s rozlíšením 3840x2160 50p/60p po jednom SDI kábli. Samozrejme, že čím vyššie rozlíšenie posielate, tým sa nároky na kvalitnú kabeláž zvyšujú. Pre prenos UHD signálu na rozumné vzdialenosti odporúčame káble od japonského výrobcu Canare, konkrétne overený a veľmi populárny SDI koaxiálny kábel L-4.5CHWS (na vzdialenosť cca 50m).


 

10 programovateľných tlačítok

Kamera má až 10 programovateľných tlačidiel rozmiestnených po oboch stranách. Väčšina sa nachádza na ľavej strane ale dve tlačidlá sú umiestnené aj na "gripe" na pravej strane hneď po ruke. Každému tlačidlu môžete priradiť funkciu podľa vášho výberu, čo samozrejme veľmi uľahčuje a urýchľuje prácu.


 

Direct Menu

Výbornou pomôckou je aj tlačidlo "Direct Menu" (umiestnené práve na gripe) a umožňuje hneď meniť aktívne hodnoty, ktoré sú zvýraznené žltou farbou na obrazovke (alebo v hľadáku). Vďaka Direct Menu už nemusíte ísť do menu, najsť príslušnú kategóriu, funkiu, hodnotu,... ale ten môžete upravovať hneď po vyvolaní tohto menu.


 

Ďalšou novinkou sú štyri samostatne nastaviteľné audio kanály, ktoré kamera zaznamenáva Okrem toho pribudla ďalšia aktívna pätica pre externé príslušenstvo s názvom MI shoe. Vďaka tomu môžete pripojiť napr. dva bezdrôtové digitálne prijímače Sony UWP-D, alebo skombinovať bezdrôtový prijímač s LED svetlom Sony HVL-LBPC. Cez toto aktívne rozhranie môžete s pripojeným zariadením nielen aktívne komunikovať, ale aj ho priamo napájať bez potreby žiadnych dodatočných batérií alebo kabeláže.


 

Vďaka dvom aktívnym päticiam pre pripojenie príslušenstva je možné používať LED svetlo alebo bezdrôtové porty bez dodatočných batérií a toto príslušenstvo je napájanie priamo z kamery. Ak by ste však predsa chceli spolu s kamerou použiť vlastné mikroporty alebo LED svetlo (ktoré nie je kompatibilne s MI Shoe), musíte ho štandarne pripojiť a napájať. Výborným riešením v takomto prípade sú batérie s X-Tap (alebo D-Tap) resp. USB výstupmi. Práve kvôli napájaniu externého príslušenstva odporúčame nové nabíjateľné batérie od japonskej spoločnosti IDX. Výrobca prichádza na trh s dvoma modelmi - konkrétne IDX SB-U50 (48Wh) a IDX SB-U98 (96Wh). Obidva akumulátory ponúkajú napájanie cez 5V USB port  (napr. na bezdrôtové prenos videa cez IDX CW-1) alebo cez D-Tap. Navyše kapacitne väčšia SB-U98 disponuje dokonca aj Advanced D-Tap konektorom, cez ktorý je možné túto baterku aj nabíjať.

IDX SB-U50 a IDX SB-U98


 

Predstavenie jednotlivých najzaujímaveších funkcií nájdete aj v tomto krátkom predvádzacom videu. Kompletné špecifikácie a parametre nájdete pre zmenu v produktovom PDF katalógu kamery PXW-Z280.


 

Ak máte záujem o viac informácií o kamere Sony PXW-Z280, aktuálnu dostupnosť alebo ďalšie obrázky nájdete na na našich stránkach. V prípade otázok a nejasností nás neváhajte kontaktovať emailom, telefonicky, cez live chat alebo nás príďte navštíviť ososbne.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia